Цените на памука бяха толкова високи за последно през юли 2011 г.

“През 2011 г. имахме нужда от среща за молитви,” заяви наскоро главният изпълнителен директор на Levi Strauss Чип Берг.

Той си спомни как точно се e присъединил към компанията и разучавал бизнеса на Levi’s. Той обаче трябвало да следи и историческото повишение на цените на памука.

Тогава цената на суровината скача до над 2 долара за фунт (453.6 грама), след като търсенето на текстилни изделия нараства след световната финансова криза, докато Индия, която е основен износител на памук, ограничавала износа, за да подпомогне местните си партньори.

Тогава цената на памучните тениски нарасна средно с 1.50 – 2 долара, казва пред CNBC главният икономист на Националната федерация на търговците на дребно в САЩ Джак Клайнхенц. Потребителите тогава усещат ефекта, а това се отразява и на печалбите на компаниите.

Берг в момента е на мнение, че настоящото увеличение на цената на памука няма да навреди толкова на индустрията. Производителите и търговците на дребно имат възможности по отношение на ценообразуването. Компаниите ще могат да предадат по-високите разходи по веригата без да унищожат потребителското търсене.

Levi’s се облагодетелства от променящите се талии по време на пандемиятаLevi Strauss & Co. излезе на печалба и отчете 156% скок на приходите през второто тримесечие след пандемична година, в която спортните долнища и клиновете бяха предпочитани пред дънките

Цените на памука скочиха до 10-годишен връх в петък, достигайки 1.16 долара за фунт и докосвайки най-високите си нива от 7 юли 2011 г. Цената на суровината се повиши с близо 6% за седмицата и нараства с 47% от началото на годината. Анализатори отбелязват, че поскъпването е утежнено още повече от трейдъри, които бързат да покрият късите си позиции.

Ръстът в цените се дължи на редица фактори. Миналия декември администрацията на Доналд Тръмп блокира вноса на памук и памучни изделия от определен китайски регион вследствие на опасения, че те се произвеждат с насилствен труд в автономния регион Синдзян.

Решението, което остана в сила и по време на настоящия президент Джо Байдън, принуди китайски компании да купуват памук от САЩ, да произвеждат стоки с този памук в Китай и след това да ги продават обратно в САЩ.

Лошите климатични условия, сред които суша и горещи вълни, се отразиха на реколтата от памук в САЩ, която е най-големият износител на суровината в света. В Индия недостатъчните мусонни дъждове пък поставя под заплаха производството на памук.

Анализатори от Goldman Sachs твърдят, че ще мине време преди нарасналите цени на памука да се отразят във финансовите отчети на търговците на дребно, предвид договорените предварително покупки на суровината. Трябва също така да се отбележи, че през 2011 г. цените на памука скочиха до над 2 долара за фунт, което е доста над сегашните нива.

Въпреки това модните марки може да бъдат подложени на известен натиск, ако по-високите цени на суровината се запазят. Като примери анализаторите посочват компании, като Ralph Lauren, Gap Inc., Kontoor Brands и PVH, която притежава Calvin Klein.

Акциите на Kontoor Brands, която е собственик на марките Wrangler и Lee, поевтиняха с близо 6% през последната седмица, докато спадът при PVH, Gap и Ralph Lauren беше от по по-малко от 2%.