Цените на петрола нарастват, а акциите поевтиняват днес, след като рискът от забрана на руския продукт от страна на САЩ и Европа и забавянията в преговорите с Иран предизвикаха оформящ се сериозен стагфлационен шок за световните пазари.

Еврото продължава да поевтинява, като падна до паритет с швейцарския франк, а суровините поскъпват, вследствие на липсата на индикации за разрешаване на конфликта между Русия и Украйна.

Русия нарича започнатото на 24 февруари нападение "специална военна операция", заявявайки, че няма планове да окупира Украйна.

След като отчиташе 18% повишение по-рано през деня - до 13-годишен връх от над 130 долара за барел, цената на Брента за последно нарастваше с 9.95 долара до 128.06 долара за барел, докато щатският лек суров петрол поскъпваше с 8.35 до 124.03 долара за барел.

Този скок ще се отрази на потребителите и ще нанесе потенциален удар на ръста на световната икономика. Фючърсите на щатския индекс S&P 500 отчитат понижение от 1.3%, докато тези на технологичния Nasdaq губят 1.7%. Доходността по щатските 10-годишни облигации също падна до най-ниското си ниво от началото на януари.

Фючърсите на индекса EUROSTOXX 50 паднаха с 3.0%, а тези на FTSE губят 2.7%.

Японският индекс Nikkei падна с 3.4% до 15-месечно дъно, докато спадът при азиатско-тихоокеанския индекс на MSCI отчита понижение от 2.4%. Индексът на китайските сини чипове CSI300 губи 2.3%.

След като нарасна с 21% миналата седмица, цената на брента получи тласък от риска от забрана за вноса на руски петрол от страна на САЩ и Европа.

"Ако Западът отреже по-голяма част от руския енергиен износ, това ще бъде сериозен шок за световните пазари," казва пред Ройтерс Итън Харис, старши икономист в BofA.

По негови оценки изчезването на 5 млн. барела руски петрол от пазара може да доведе до удвояване на цената до 200 долара за барел и понижаване на икономическия растеж в световен мащаб.

И тук не става въпроса само за петрола, тъй като цените на суровините отчитат най-добрия си старт на годината от 1915 г., казват от BofA. През миналата седмица никелът поскъпна с 19%, докато повишението при алуминия беше от 15%; цинкът се оскъпи с 12%, а медта с 8%. Фючърсите на пшеницата скочиха с 60%, а тези на царевицата – с 15%.

Това единствено ща засили инфлацията по света, като прогнозите за очакваните по-късно през седмицата данни за цените в САЩ са за повишение от 7.9%.

Всичко това затруднява и действията на Европейската централна банка (ЕЦБ), чиято среща е през тази седмица.

"Предвид факта, че потенциалът за стагфлация е много реален, ЕЦБ вероятно ще поддържа максимална гъвкавост с програмата си за изкупуване на активи на стойност 20 млрд. евро до второто тримесечие, а вероятно и след това, като така на практика ще отложи повишението на лихвите," казва Тапас Стрикланд, икономист в NAB.

"Прогнозите за по-висока инфлация обаче означават, че повишенията на лихви ще трябва да се появят на хоризонта."

На фона на влошаващите се перспективи относно европейския икономически растеж, еврото поевтиня с 3% през миналата седмица до най-ниското си ниво от средата на 2020 г. Еврото за последно отчиташе понижение от 0.5% до 1.0872 и е заплашено от тест на дъното си от 2020 г. при 1.0635.

Еврото отчита понижение и срещу швейцарския франк, пробивайки за първи път под нивото от 1.0000 от началото на 2015 г., което засили вероятността от евентуални интервенция от страна на Централната банка на Швейцария.

Доларът поскъпва, подкрепен от данните за заетостта в САЩ, които потвърдиха пазарните очаквания за повишение на лихвите от страна на Фед този месец. Доларовият индекс за последно беше на ниво от 99.134, след като се повиши с 2.3% миналата седмица.

"Случващото се в Украйна все повече се отразява на еврото," казва пред Ройтерс Ричард Франулович от Westpac.

"Тъй като притокът на средства към валутите убежища се очаква да продължи, а Фед се придържа към плановете си за нормализиране на паричната политика, е въпрос на време доларовият индекс да премине границата от 100+."

Златото се облагодетелства от статута си на едно от най-старите активи убежища и за последно поскъпваше с 1.1% до 1 991 долара за тройунция.