Цените на петрола тръгнаха нагоре днес като тази на щатския лек суров петрол излезе на положителна територия, след като вчера за първи път в историята падна под 0 долара за барел.

Ръстът обаче беше ограничен заради продължаващите опасения относно това как пазарът може да се справи с големия спад в търсенето вследствие на пандемията от коронавирус.

Щатският лек суров петрол (WTI) с доставка през май поскъпна с 38.73 долара, до 1.10 долара за барел, след като в предната сесия цената падна до минус 37.63 долара за барел.

Майският контракт изтича днес, докато юнският, който е по-активно търгуван, поскъпна с 1.72 цента, или 8.4%, до 22.15 долара за барел.

Петролът от сорта брент със срок на доставка през май поскъпва с 49 цента, или 1.9%, до 26.06 долара за барел.

Цените на петрола се понижиха, след като ограниченията за пътуване и блокадите с цел ограничаване на разпространението на коронавируса намалиха използването на петрол в световен мащаб, като търсенето пада с 30% в световен мащаб.

Това доведе до увеличаване на запасите от петрол и до трудното намиране на места, където суровината да бъде съхранявана.

Капацитетът на основното съоръжение за съхранение на щатския петрол в Къшинг, Оклахома, се очаква да бъде запълнено до седмици.

Барел петрол в Канада вече струва по-малко от една бираНа 30 март петролът от сорта Western Canada Select (WCS) се котираше на цена от 4.18 долара.

Наскоро ОПЕК и нейните съюзници, сред които и Русия, известни общо като OPEC+, постигнаха споразумение за намаляване на производството на петрол с 9.7 млн. барела дневно. Това обаче няма да се случи преди май, а ограничението на производството е считано за недостатъчно голямо за възстановяване на баланса на пазара.

Междувременно запасите от суров петрол в САЩ се очаква да са нараснали с около 16.1 млн. барела в седмицата до 17 април, което би било най-голямото седмично увеличение в историята, прогнозират петима анализатори пред Ройтерс. Официалните данни за запасите на петрол и горива в САЩ се очакват днес и утре.

Вчера щатският индекс Dow Jones Industrial Average closed затвори с понижение от 592.05 пункта на 23 650.44 пункта, докато S&P 500 изгуби 1.8%, приключвайки сесията на 2 823.16 пункта. Технологичният Nasdaq Composite отстъпи с 1%, до 8 560.73 пункта.

Азиатските акции поевтиняват днес на фона на несгурността около здравето на севернокорейския лидер Км Чен-ун.

От CNN информираха вчера, че Вашингтон „следи разузнавателни данни“, че Ким е в “голяма опасност след претърпяна операция.”

Хонконгският индекс Hang Seng се понижи с 2.28%, докато южнокорейският Kospi падна с 1.73%.

Основните китайски индекси също бележат спад в сутрешната търговия, като индексът Shanghai composite губи 1%.

В Япония Nikkei 225 пада с 1.58%, след като акциите на Fast Retailing и Softbank Group поевтиняха с по над 2%. Индексът Topix се понижи с 0.89%.