Азиатските акции поскъпват днес - след изнесените икономически данни от Китай и след като председателят на Федералния резерв на САЩ Джеръм Пауъл заяви, че ограничаването на огромните стимули все още не стои на дневен ред.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.4%, докато хонконгският Hang Seng се повиши с 1.0%.

Индексът на китайските сини чипове CSI300 остава почти без промяна.

Ръстът на китайската икономика за второто тримесечие е малко под предварителните прогнози, като темпът на растеж на БВП се забавя до 7.9% на годишна база след рекордните 18.3%, отчетени през първото тримесечие. Ръстът с отчетени сезонни фактори обаче е 1.3% за второто тримесечие - по-висок от очаквания.

Месечните данни за юни, в това число продажбите на дребно, промишленото производство и инвестициите, отчитат забавяне на растежа, но не с толкова, колкото се очакваше, засилвайки вижданията, че политиците може да направят повече, за да подкрепят възстановяването, пише Ройтерс.

Японският индекс Nikkei пада с 0.9% днес вследствие на опасенията около нарастващия брой случаи на COVID-19 в страната.

Индексите на Уолстрийт вчера записаха разнопосочно представяне, като S&P нарасна с 0.12%, а технологичният Nasdaq се понижи с 0.22%.

В изслушване пред Конгреса на САЩ Джеръм Пауъл заяви, че щатската икономика “все още е далече” от нивата, които централната банка иска да види, преди да ограничи паричната си подкрепа.

Той също така заяви, че повишението на цените напоследък е свързано с отварянето на страната след пандемията и ще отслабне.

Коментарът на Пауъл идва, след като изнесени тази седмица данни показаха, че потребителските цени са се повишили с най-много от 13 години през юни, докато ръстът при потребителските цени нараства до най-голямото годишно увеличение от повече от десетилетие.

Мъск приключи свидетелските си показания по делото за сделката за SolarCityАко главният изпълнителен директор на Tesla изгуби делото, може да се наложи да плати над 2 млрд. долара

Доходността по държавния дълг намалява в световен мащаб, като тази по 10-годишните щатски държавни ценни книжа се понижи до 1.336%, след като вчера достигна 1.423%.

Доходността по защитените от инфлацията облигации се понижи до минус 1.0%, задържайки се близо до най-ниското си ниво от февруари.

На валутните пазари изказването на Пауъл се отрази негативно на долара.

Еврото поскъпна до 1.1826, след като вчера падна до тримесечно дъно от 1.1772. Доларът се търгуваше срещу 109.88 йени след понижение от 0.6% вчера.

Китайският юан поевтиня до 6.4693 спрямо долара в азиатската сесия.

Цената на златото скочи до едномесечен връх от 1 829.8 за тройунция в сряда и за последно беше на ниво от 1 826.1 долара.

Цените на петрола се понижават, след като големите страни производителки на суровината стигнаха до компромис относно предлагането и след като данните от САЩ показаха, че търсенето изостава в последната седмица.

Фючърсите на щатския лек суров петрол поевтиняват с 1.0%, до 72.40 долара за барел, докато тези на брента губят 0.8%, до 74.18 долара за барел.