Цената на златото нарасна до ново рекордно ниво днес, след като затварянето на консулства между САЩ и Китай притесни инвеститорите и повиши привлекателността на активите убежища. Пазарните нагласи обаче бяха разнопосочни и ръстът в технологичния сектор подкрепи акциите на някои азиатски компании.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 1.3%, след като книжата на тайванската TSMC, която е третата най-голяма компания по пазарна капитализиация в Азия, се оскъпиха с близо 10%.

Ръстът при производителя на чипове подкрепи и някои други технологични акции и дойде, след като конкурентната Intel даде индикации, че може да се откаже от собствено производство на компоненти.

Пазарните нагласи бяха подкрепени и от китайският индекс CSI300, които се повиши с 0.5%.

Фючърсите на щатския индекс S&P500 за последно бележеха ръст от 0.4%, докато японският Nikkei падна с 0.5% след няколкото почивни дни в страната.

Акциите световен мащаб изгубиха инерция миналата седмица, след като Вашингтон разпореди консулството на Китай в Хюстън да затвори, което пък предизвика ответна реакция от Пекин да затвори консулството на САЩ в Ченду.

Златото поскъпна с 1% до рекордните 1 920.9 долара за тройунция, като цената надхвърли върха си, достигнат през септември 2011 г., след като напрежението между САЩ и Китай засили привлекателността на активите убежища и по-конкретно на тези, които не са свързани с конкретна държава.

Скъпоценният метал също така е подкрепен от агресивното облекчаване на монетарната политика, предприето от много централни банки по света, след като пандемията изпрати световната икономика в рецесия.

Някои инвеститори се опасяват, че подобно безпрецедентно печатане на пари може в крайна сметка да доведе до инфлация.

Надеждите за бързо икономическо възстановяване намаляват, тъй като броят на новите случаи на коронавирус не дава признаци за забавяне.

Това означава, че икономиката би могла да капитулира без свежа подкрепа от правителството, като някои от мерките като увеличение на помощите за безработни изтичат този месец.

Инвеститорите се надяват Конгресът до достигне до споразумение преди лятната си почивка, но все още има някои спорни въпроси.

Министърът на финансите на САЩ Стивън Мнучин заяви, че пакетът ще съдържа удължаване на помощите за безработица, които ще покриват 70% от заплащането.

Демократите, които контролират Камарата на представителите, искат увеличените помощи от 600 долара на седмица да бъдат продължени и много по-големи стимули в сравнение с плана на републиканците на стойност 1 трлн. долара.

Най-добре и зле представящите се метали на 2020 г.Петрол, въглища и природен газ са най-големите губещи

Инвеститорите също така следят корпоративните резултати от цял свят, за евентуални индикации относно възстановяването на световната икономика.

“Изглежда, че нарастването на случаите на коронавирус започват да забавят възстановяването в много страни,” казва пред Ройтерс Масахиро Ичикава, старши анализатор в Sumitomo Mitsui DS Asset Management.

Опасенията относно перспективите пред щатската икономика започнаха да натежават над долара.

Доларовият индекс се понижи с 0.3% до най-ниското си ниво от близо две години.

Еврото поскъпна с 0.3% до 1.1693 спрямо долара, като преди това достигна 22-месечен връх от 1.16590.

Спрямо йената, доларът поевтинява с 0.5% до 105.605 йени, което е четиримесечно дъно. Британският паунд поскъпна до 4.5-меесечен максимум от 1.2832 долара.

Цените на петрол бележат понижение, вследствие на опасенията относно влошаващите се отношения между Китай и САЩ.

Фючърсите на петрола от сорта брент губят 0.46% до 43.14 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол поевтиняват 0.44% до 41.11 долара за барел.