Азиатските акции поевтиняват, а доларът поскъпва в началото на седмица, в която има редица срещи на централни банки по цял свят, като погледите са насочени основно към тази на Федералния резерв на САЩ, който вероятно ще предприема поредната стъпка към ограничаване на стимулите.

Седмицата стартира с празници в Япония, Китай и Южна Корея, което намали обемите на търговия, а политика засилва несигурността, като в началото и в края на 7-дневния период предстоят избори в Канада и Германия.

Съдбата на китайския имотен гигант Evergrande и неговите задължения в размер на 300 млрд. долара също е на фокус, тъй като в четвъртък на компанията й предстои плащане на лихва по емитирани облигации.

Опасенията относно състоянието на китайската икономика и мерките на Пекин спрямо технологичните компании продължават да са надвиснали над региона, като основният хонконгски индекс се понижи с над 3% до най-ниското си ниво от близо 11 месеца.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI днес губи още 1.4%, след като се понижи с 2.5% миналата седмица, а основният австралийски индекс отчита спад от 1.5%.

Японският Nikkei днес не се търгува, но фючърсите бяха на 400 пункта под нивото на затваряне от петък. Пазарът може да премине през известна консолидация, след като скочи до 30-годишни върхове вследствие на надеждите, че новият премиер на страната ще обяви още стимули и промяна в политиката.

Един от най-големите фенове на Tesla продаде акции за 297 млн. долараArk Innovation ETF отчита ръст от 5% за настоящата година, спрямо 90 на сто за 2020 г.

Фючърсите на Nasdaq отстъпват с 0.5%, а тези на S&P 500 губят 0.3%, като Уолстрийт приключи миналата седмица слабо след разочароващите данни за потребителското доверие.

Очакванията все още са, че на срещата си тази седмица Фед ще подготви почвата за ограничаване на стимулите, въпреки че прогнозите за реално съобщение за подобен ход са по-скоро за ноември или декември, пише Ройтерс.

Доходността по 10-годишните щатски държавни облигации докосна двумесечен връх.

Централните банки на ЕС, Япония, Великобритания, Швейцария, Швеция, Норвегия, Индонезия, Филипините, Тайван, Бразилия, Южна Африка, Турция и Унгария също ще проведат своите срещи тази седмица.

Централната банка на Норвегия е първата от страните от Г-10, която се очаква да вдигне лихвите.

По-високата доходност по щатския дълг в комбинация с цялостните нагласи за избягване на риска оскъпиха долара, като доларовият индекс се движи близо до едномесечен връх от 93.303.

Доларът се търгува в познатия напоследък рейндж спрямо йената при 109.96, докато еврото поевтинява до най-ниското си ниво от три седмица при 1.1717 долара, отчасти заради несигурността преди предстоящите този уикенд избори в Германия.

Изборите в Канада са днес, като няма ясно изразен фаворит за спечелването им.

По-скъпият долар се отрази на златото, което поевтиня до петседмични дъна при 1 749 долара за тройунция, след като миналата седмица изгуби 1.9% от стойността си.

Цените на петрола се понижават, след като енергийните компании в Мексиканския залив в САЩ започнаха да възобновяват производството, което беше спряно заради ураганите в региона.

Брентът поевтиня с 54 цента до 74.80 долара за барел, докато цената на щатския лек суров петрол се понижи с 57 цента до 71.40 долара за барел.