Цените на акциите в Азия днес поскъпват до близо двуседмичен връх, след като пренебрегнаха заплахите от глобалната кибератака, която засегна над 200 000 компютри в повече от 150 държави, изстреляната от Северна Корея ракета и изнесените слаби данни за щатската икономика.

Йената и златото, които поскъпнаха в ранната търговия, отстъпиха част от спечеленото, след като избягването на риска намаля.

Цената на петрола скочи, след като енергийният министър на Саудитска Арабия и петролният министър на Русия заявиха, че са постигнали споразумение ограниченията в производството да бъдат удължени до март 2018 г.

Щатският лек суров петрол поскъпна с 1%, до 48.32 долара за барел.

Петролът от сорта брент също нарасна с 1%, до 51.37 долара за барел.

Индексът на MSCI за Азиатско-тихоокеанския регион се повиши с 0.1%. По-рано през сесията индексът докосна най-високото си ниво от юни 2015 г.

Индексът на MSCI за развиващите се пазари се повиши с 0.2%, след като също докосна двегодишен връх по-рано през ден.

Японският индекс Nikkei ограничи загубите си до 0.15%.

Кибератаката през уикенда, която отслабна, след като бе намерена временна защита срещу нея, се очаква да се засили отново в понеделник, когато служителите се завърнат пред компютрите си.

На фона на малкото доказателства за разпространяването на атаката в региона днес, инвеститорите изглежда не се притесняват, поне засега.

От Северна Корея обявиха днес, че са провели успешни тестове на нова балистична ракета вчера. Ракетата е прелетяла 700 км и е паднала в морето на 97 км южно от Русия.

Смята се, че Северна Корея разработва междуконтинентална балистична ракета, която може да носи ядрена бойна глава и да достигне до САЩ.

Южнокорейският вон поевтиня с с 0.25%, до 1 125.20.

Китайските акции поскъпнаха с 0.5%, след като по-добрите от очакваните данни за търговията на дребно и инвестициите в имоти компенсираха слабите данни за фабричното производство и ръста на инвестициите в активи с фиксирана доходност.

Данните за продажбите на дребно в Китай бяха по-добри от очакваните, които сочеха ръст от 10.7% на годишна база. Ръстът на инвестициите в имоти пък се е ускорил с 9.3 през първите четири месеца на 2017 г., в сравнение с 9.1% през първото тримесечие.

Фабричното производство нараства с 6.5% на годишна база през април, докато инвестициите в активи с фиксирана доходност бележат ръст от 8.9% през първите четири месеца на годината, като и двете цифри не оправдаха очакванията на анализаторите.

Основният хонконгски индекс нарасна с 0.3%.

Австралийският индекс изтри първоначалните си загуби и се движи без промяна. южнокорейският KOSPI се повишава с 0.15%.

В петък щатските индекси S&P 500 и Dow Jones Industrial Average затвориха с понижения, след като ръстът в продажбите на дребно и в потребителските цени не оправдаха очакванията, а опасенията за състоянието на универсалните магазини се засилиха.

Днес доларът отчита лек ръст спрямо йената до 113.36, след записаното в петък понижение от 0.5%.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, остана почти без промяна на ниво от 99.219 пункта.

Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации се понижи, до 2.3222%. В петък лихвата затвори при ниво от 2.333%, след като преди това в четвъртък бе на ниво от 2.4%.

Еврото остана почти без промяна на ниво от 1.093 спрямо долара, след като скочи с 0.7% в петък.

Цената на златото нарасна с 0.2%, до 1 230.06 долара за тройунция, продължавайки ръста си от 0.3% от петък, благодарение на по-слабия долар.