Турската лира продължава да е най-добре представящата се валута от 31 основни валути, следени от Bloomberg.

Днес тя добавя над 20% към стойността си, като по този начин поскъпна с повече от 40% от петък насам.

Това е най-силното двудневно поскъпване на валутната двойка от 1983 г. насам.

Лирата беше разпродадена до 18.3633 спрямо щатския долар рано в понеделник и от тогава започна да поскъпва, като добави около 23 на сто към стойността си. Днес се отчита нов ръст от още 20%, като дори беше достигнато и ниво от 11.0990.

В момента тя се търгува на ниво от малко над 13 лири за един долар.

С този невероятен ръст лирата изтри загубите си от ноември, но въпреки това е на нива с 45% по-ниски спрямо година по-рано.

Президентът на страната Реджеп Тайип Ердоган посочи, че Турция вече няма да е държава, която ще зависи от вноса на стоки. Той заяви също така, че страната започва да следва нов икономически модел, който цели ниски лихви, висока заетост и инвестиции.

„Понижихме лихвения процент и с Божията помощ до няколко месеца ще станем свидетели на по-ниска инфлация“, каза още Ердоган.

И преди съм понижавал инфлацията до 4%, ще го направя и сега, допълни той.

Инвеститор: Турция може да не е единствената страна пред валутна кризаПри вдигане на лихвите в САЩ всички държави, които имат дългове в долари, ще бъдат засегнати, смята Марк Мобиус

Инфлацията в страната бележи непрестанен ръст от 2017 г. насам. През ноември тя достигна 3.5%, а за последната година възлиза на 21.3 на сто.

Според редица пазарни наблюдатели, нежеланието на Ердоган да повиши лихвите може да увеличи инфлацията през 2022 г. до нива от над 30%.

„Нашите съграждани вече няма да имат нуждата да обръщат спестяванията си в чужди валути“, каза още Ердоган, като посочи, че държавата ще покрие загубите на хората, ако те получат по-ниска лихва от банките спрямо инфлацията в страната.

Силният ръст на турската валута в понеделник по всяка вероятност продължава и днес основно заради покриване на къси позиции от част от трейдърите, коментират пазарни наблюдатели.