Централната банка на Турция рязко вдигна основния си лихвен процент в опит да ограничи поевтиняването на лирата и отлива на инвеститори. Тези два фактора дадоха началото на проблемите на развиващите се пазари тази година.

Централната банка на Турция вдигна лихвите с повече, отколкото пазарите очакваха, повишавайки едноседмичната репо лихва от 17.75 на 24%. Предварителните прогнози на икономистите, участвали в проучване на Thomson Reuters, бяха средно за увеличение от 22%.

Турската лира скочи рязко след излизането на новината, поскъпвайки с 5.3% спрямо долара, в сравнение с нивото на затваряне от вчера. Акциите на турските борсови компании също поскъпнаха, като основният индеккс BIST 100 нарастваше с 1.1%, а банковият индекс скочи с 4.2%, информира FT.

Решението на Централната банка на Турция дойде, малко след като президентът на страната Реджеп Ердоган заклейми високите лихвени проценти, като “инструмент за експлоатация”.

Ердоган заяви, че централната банка, е независима, въпреки че нейната надеждност става все повече обект на инвеститорски съмнения. Той обаче уточни, че неговите нетрадиционни убеждения си остават непроменени, а именно че високите лихви водят по скоро до инфлация, вместо я ограничават.

Турция се бори с нарастващата инфлация, която достигна близо 18% през август. Лирата, която пострада от конфликта между турското правителство и Доналд Тръмп, както и от опасенията за състоянието на турската икономика, е изгубила близо 38% от стойността си от началото на годината.

От централната банка обявиха днес, че “случващото се напоследък по отношение на перспективите пред инфлацията” сочи към “значителни рискове за ценовата стабилност.” От банката увериха, че ще “продължат да използват всичките си налични инструменти в преследване на целта си за ценова стабилност”.

Алваро Ортиз Видал-Албарка, старши икономист, отговарящ за Турция в испанската банка BBVA, приветства решението на централната банка и заяви, че финансовата институция е действала смело и е елиминирала съмненията около независимостта си.”