Цените на златото достигнаха рекордна стойност през настоящата седмица, а повишението от началото на 2020 г. е от близо 29%.

При цени от близо 2000 долара за тройунция, част от държавите продължават да попълват резервите си с покупки на злато, докато други се възползват от рекордните стойности и намаляват притежанията си.

Кои са най-големите купувачи на злато от началото на 2020 г.?

Безспорен лидер по този показател е Турция. Страната е закупила 170.5 тона от началото на настоящата година, с което вече притежава 583 тона. Това е повече от златните резерви на Европейската централна банка, която притежава 504.8 тона злато.

Резервите на Турция от злато са по данни от края на юни месец, което е достатъчно за 11-а позиция сред най-големите държатели на злато в света. Любопитно е да отбележим, че само за шест месеца страната придоби повече злато от цялата миналата година, когато покупките възлязоха на 159 тона.

След като в последните 5 г. Русия закупи повече от 1060 тона злато, покупките през настоящата 2020 г. са на скромните 28 тона, но трябва да се има предвид, че страната за последно е подала данни към март месец.

Русия печели повече от злато, отколкото от газЗа април и май руските компании са продали 65.4 тона злато за 3.55 милиарда долара

Третият най-голям купувач на благородния метал в последните месеци е Индия. Страната закупи 22.7 тона през 2020 г., както и общо 76 тона в последните 2 години.

Обединените Арабски Емирства (9 тона), както и Узбекистан и Аржентина (6.8 тона) са останалите нетни купувачи на злато от началото на годината.

Шри Ланка пък се нарежда на челно място сред продавачите, след като се освободи от близо 13 тона от златото си. Следват Колумбия с продажби за близо 10 тона, както и Казахстан със 7 тона. Продажбите при бившата съветска република идват на фона на закупени 318 тона злато в последните 9 години.

Монголия и Германия също са нетни продавачи на злато в последните месеци, тъй като са намалили резервите си с 5.2 и 2.9 тона.

България бе активна на този пазар за последно през февруари, когато закупи 0.3 тона, показват данни на Световния съвет по златото.

САЩ, Германия, Италия, Франция, Русия, Китай и Швейцария са седемте страни в света, притежаващи най-големи златни резерви, като всички те възлизат на по над 1000 тона.