Умерено оптимистична е търговията на азиатските капиталови пазари в четвъртък сутринта.

По-голямата част от пазарите в региона не се повлияха от поредното понижение на борсовите индекси на Уолстрийт и поеха във възходяща посока, подкрепени от новината за понижението на лихвите по ипотечните кредити в Китай.

Така те възстановиха част от загубите, регистрирани през последните няколко дни.

В Съединените щати очакванията, че Федералният резерв на САЩ ще прибегне по-бързо до повишаване на лихвите, за да се бори с инфлацията, удариха акциите на технологичните компании. Nasdaq Composite затвори с понижение от над 1%, докато широкият S&P 500 отчете спад от 0.97%.

Тази сутрин регионалният бенчмарк MSCI Asia-Pacific, който следи движението на акциите на най-големите азиатско-тихоокеански компании, без тези в Япония, регистрира ръст от 0.54 на сто, като основният двигател на повишението бяха китайските индекси.

В Хонконг Hang Seng добави над 3%, след като стана ясно, че китайското правителство е свалило един от ключовите компоненти на лихвите по ипотечните кредити в опит да подкрепи затруднените домакинства.

В Япония Nikkei 225 отчита ръст от 1.1 на сто.

На валутните пазари доларът поевтиня с 0.1% спрямо японската йена до ниво от 114.23, а еврото се търгува за 1.1356 долара, като добави 0.15% спрямо вчерашните си нива.

Защо доларът може да не мръдне много от настоящите нива до края на 2022 г.?Щатският долар може да изпита затруднения с поскъпването над настоящите си нива до края на 2022 г. предвид вероятността за почти двегодишно разминаване между времето, в което Федералният резерв може да започне да ограничава изкупуването на облигации, и първото увеличение на лихвите

В същото време цената на на петрола, която вчера достигна най-високите си нива от 2014 г. насам поради силното търсене и краткосрочните прекъсвания на доставките, отстъпи от многогодишните върхове.

Фючърсите на американския лек суров петрол тази сутрин бележат спад от 0.24% до 85.59 долара за барел, а тези на сорта брент поевтиняват с 0.4 на сто до 88.09 долара за барел.

Златото остана стабилно близо до двумесечния си връх, достигнат вчера, като към момента се търгува на нива от 1840 долара за тройунция.

На пазара на криптовалутите биткойнът поскъпна с 0.6% до ниво от малко под 42 000 долара за брой.