Азиатските акции поскъпват днес, след като инвеститорските нагласи бяха подпомогнати от силната сесия на Уолстрийт. В същото време британският паунд скочи след появилата се информация, че Великобритания е постигнала споразумение, което ще осигури на компаниите за финансови услуги достъп до европейските пазари след брекзит.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.9%, увеличавайки ръста си от предходния ден, въпреки че повишенията идват след бруталния за пазарите октомври.

Индексът падна с 10.2% миналия месец, което бе най-лошото му месечно представяне от август 2015 г. Вече обаче има признаци за подобряване на мрачните нагласи на пазарите, след като цените на щатските акции тръгнаха нагоре.

Индексите на Уолстрийт записаха повишения във втори пореден ден, след като силните корпоративни резултати и купуването на ацкции на технологични и интерент компании на по-ниски цени подобри пазарните нагласи.

Този оптимизъм се пренесе и в Азия. Хонконгският индекс Hang Seng нарасна с 1.5%, докато китайският Shanghai Composite добави 1.2%.

Австралийският основен индекс нарасна с 0.5%, докато повишението при южнокорейския KOSPI бе от 1%. Японският Nikkei пък записа понижение от 0.5%, след като в два поредни дни отчиташе сериозен ръст.

Британският паунд скочи с 0.65% до 1.2850 долара, след като Times информира, че премиерът Тереза Мей е сключила сделка с Брюксел, която ще осигури на британските компании за финансови услуги достъп до европейските пазари и след брекзит.

Скокът при паунда свали долара от върха. Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, отчита понижеие от 0.25% до 96.899.

Доларовият индекс бе скочил до 16-месечен връх от 97.20 вчера, след изнесените данни, които показаха, че през октомври заетостта в частния сектор в САЩ е нараснала с най-много от осем месеца.

Еврото поскъпна с 0.25% 1.1336 долара, след като в сряда отстъпи до 1.1302, което бе наи-ниското ниво от средата на август.

Австралийският долар се оскъпи с 0.55% до 0.7112 долара, след като силните данни за местната икономика неутрализираха част от опасенията около забавящия се икономически растеж в Китай, който е най-големият търговски партньор на Австралия.

Китайският юан поскъпна до 6.9680 спрямо долара, но все още не е далеч от достигнатото в предходния ден 10-годишно дъно от 6.9780.

При суровините фючърсите на щатския лек суров петрол поевтиняха с 0.3% до 65.11 долара за барел, докато цената на петрола от сорта брент намаля с 0.37% до 74.76 долара за барел.