Уолстрийт продължи положителната си серия в петък след рязкото покачване на основните индекси ден по-рано. Това беше най-добрата седмица за акциите от лятото насам.

Вчера широкообхватният S&P 500 се покачи с 0,9%, индустриалният Dow Jones нарасна с 0,10%, а технологичният Nasdaq скочи с 1,9%.

Пазарите получиха тласък, след като Китай смекчи някои от строгите си антиковид мерки, които започнаха да отслабват втората по големина икономика в света, коментира Associated Press. Надеждите за по-ускорен растеж в Китай се отразиха положително не само на акциите, но и на цените на петрола, като американският лек суров петрол поскъпна с 2,9% до 88,96 долара за барел.

Основната причина за еуфорията на пазарите тази седмица бяха данните от четвъртък, показващи, че инфлацията в САЩ се е забавила с повече от очакваното за октомври. Това породи надежди, че най-лошото е отминало и Федералният резерв може да бъде по-малко агресивен в повишаването на лихвените проценти, за да я овладее. Някои анализатори все пак предупредиха, че спадът на инфлацията може да бъде по-бавен и нарекоха голямото рали на Уолстрийт пресилено, коментира AP.

Президентът на Фед в Минеаполис иска още по-голямо увеличение на лихвитеНийл Кашкари иска Фед да постави по-високи цели за това къде трябва да се намира водещата лихва
Освен нивото на инфлацията в момента, може би също толкова важни са очакванията за нея в следващите години от домакинствата в САЩ. Ако техните очаквания са твърде високи, това може да предизвика порочен кръг, при който хората ускоряват покупките, разпалващи допълнително инфлацията, пише още AP.

Фед заяви, че предотвратяването на такъв порочен кръг е една от причините, поради които предприема толкова агресивно повишение на лихвите.

Средното очакване за инфлацията през следващата година сред домакинствата се повиши до 5,1% от 5% месец по-рано, според проучване на Мичиганския университет. Междувременно очакванията за дългосрочна инфлация достигнаха до 3%. Тези нива на очакванията все още са в рамките на същия диапазон от 2,9% до 3,1%, където са били през 15 от последните 16 месеца.

„Потребителите са фокусирани върху инфлацията и я усещат всеки ден“, казва Брайън Прайс, ръководител на управлението на инвестициите в Commonwealth Financial Network. „Не бих очаквал подобряване на потребителските настроения, докато инфлацията не бъде овладяна.“

Фед вече повиши основния си лихвен процент, като той се движи в диапазон от 3,75% до 4%. Вероятният сценарий е той да се покачи още през следващата година и след това да се задържи на това високо ниво за известно време.

Надеждата на пазарите е, че смекчаването на инфлацията може да означава, че Фед ще достигне пик на лихвите при по-ниско и по-малко болезнено ниво за инвеститорите.

„От Фед бяха доста ясни през цялото време, че предвиждат още увеличения на лихвените проценти“, казва Прайс. „Те се нуждаят от известно време, за да оценят данните през следващите няколко месеца.“

Междувременно китайските власти отново затягат антиковид мерките

Те разпоредиха на всичките 1,8 милиона жители на квартал в южния мегаполис Гуанджоу днес да останат по домовете си, за да бъдат тествани за коронавирус, а училищата в един от големите градове в северозападната част на страната бяха затворени заради увеличаващия се брой инфекции, предaва AP.
През последното денонищие в Китай са регистрирани общо 11 773 новозаразени с коронавирус, като при 10 351 от тях заболяването протича безсимптомно, съобщи националната здравна комисия. В момента установените случаи на коронавирус в Китай не са много, но увеличаването им през последната седмица създава предизвикателства пред стратегията за нулев ковид, съгласно която всяко заразено лице трябва да бъде изолирано.
Властите съкратиха срока на карантинирането от седем на пет дни като част от оповестените вчера промени в мерките срещу заболяването. Целта е да се намалят икономическите загуби от локдауните, но въпреки това управляващата Китайска комунистическа партия заяви, че ще продължи да се придържа към стратегията за нулев ковид.