Борсовите индекси запазват възходящата си тенденция от последните няколко дни на фона на надеждите за скорошно намиране на лекарство за коронавируса.

Директорът на Националния институт по алергии и инфекциозни болести в САЩ Антъни Фаучи обяви, че антивирусното лекарство ремдесивир е ефективно при пациенти с усложнения вследствие на COVID-19.

Това изглежда вдъхна оптимизъм на инвеститорите, въпреки че снощи Федералният резерв на САЩ не даде индикации, че има намерение да предприема нова серия от монетарни стимули или повижения на лихвите. На вчерашното си заседание институцията остави основния лихвен процент без промяна.

Американският индустриален бенчмарк Dow Jones Industrial Average вчера затвори с повишение от 2.2%, широкият S&P 500 добави 2.7%, а технологичният Nasdaq Composite регистрира ръст от цели 3.6%.

Позитивната тенденция се запази и по време на деншната търговска сесия в азиатско-тихоокеанския регион, където оптимизмът бе подкрепен и от новината за допълнителния финансов стимулиращ пакет в размер на 241 милиарда долара, гласуван днес от японския парламент.

Китайската статистика пък показа, че бизнес активността в сектора на услугите расте с по-бързи темпове през април.

Японският индекс Nikkei 225 тази сутрин добави 2.84% към стойността си, хонконгският Hang Seng се повишава с 0.3 на сто, а в Южна Корея KOSPI отчита ръст от 0.7 на сто.

Горивото у нас може да поевтинее с още 5-10%Между крайния потребител и цената на суровия петрол има около 4 звена – големите търговци на петрол, рафинериите, клиентите на рафинериите и търговската мрежа към нас


На стоковите пазари цената на петрола също върви във възходяща посока. Фючърсите на американския лек суров петрол поскъпна с близо 15 на сто до ниво от 17.23 долара за барел, а сортът брент регистрира ръст от 8.5% до 26.30 долара за барел.

"Черното злато" бе подкрепено от очакванията, че запасите в САЩ растат по-бавно от очакваното, а потреблението на горива, ударено тежко от карантината в страната, постепенно започва да се възстановява.

Междувременно Норвегия, която е сред водещите производители на петрол, обяви, че възнамерява да съкрати добива си на петрол с 250 000 барела дневно през юни и със 134 000 барела до края на годината.