Азиатските акции поскъпнаха до едномесечен връх днес, след като възобновените надежди за допълнителни стимули в САЩ помогнаха за възстановяването на инвеститорското доверие, като пазарите отчитат вероятността за победа на Демократическата партия на изборите през ноември.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.3%, записвайки повишение в четвърта поредна сесия, като достигна най-високото си ниво от началото на септември.

Австралийският основен индекс скочи с 1.1% - до едномесечен връх, подпомогнат от по-големите от очакваното фискални стимули, обявени във федералния бюджет на страната по-рано през седмицата.

Новозеландските акции също поскъпнаха вследствие на очакванията за по-нататъшно облекчаване на паричната политика, след като централната банка на страната заяви, че “активно обмисля” отрицателни лихви и програма с финансиране за кредитиране.

Японският индекс Nikkei днес добави 0.5%.

Пазарните нагласи бяха подпомогнати и от президента на САЩ Доналд Тръмп, който с поредица от съобщения в Twitter призова Конгреса да приеме пакети за подпомагане на отделните индустрии, след като преди това беше заявил, че еднолично прекратява преговорите между законодателите.

Нови социологически проучвания показват, че кандидатът на Демократическата парти Джо Байдън води срещу Тръмп преди изборите през ноември. Инвеститорите считат, че подобен изход прави приемането на нови закон за стимулите по-вероятно.

Сега всички погледи се насочват към данните за заетостта в САЩ, които се очакват по-късно днес и които вероятно ще покажат, че възстановяването на най-голямата икономика в света губи инерция.

Икономисти прогнозират спад в броя на първоначалните молби за помощи при безработица, но броят хората, които продължават да получават помощи, се очаква да остане твърдо над 10 милиона.

Въпреки мрачните прогнози, индексите на Уолстрийт скочиха вчера, като Dow Jones нарасна с 1.9%, S&P 500 се повиши с 1.7%, а технологичният Nasdaq затвори с 1.88% нагоре.

Като признак, че ръстът ще продължи, днес E-mini фючърсите на индекса S&P 500 бележат повишение от 0.15%.

При валутите доларът остана почти без промяна спрямо йената при ниво от 106. Еврото също се търгува без изменение срещу 1.1764 долара, информира Ройтерс.

Най-голямо изменение отчете новозеландският долар, който поевтиня с 0.4%, след като високопоставени ръководители в централната банка на страната дадоха индикации за предстоящо допълнително облекчаване на паричната политика.

Австралийският долар губи 0.1%, до 0.7130 спрямо щатския долар.

При суровините спот цената на златото отстъпа леко до 1 886 долара за тройунция.

Цените на петрола отчитат понижение вследствие на по-големите запаси на суровината в САЩ.

Фючърсите на петрола от сорта брент поевтиняха с 2 цента, до 41.97 долара за барел. Спадът при щатския лек суров петрол също беше от 2 цента до 39.87 долара за барел.