Венецуела е завела дело срещу Английската централна банка (АЦБ) с цел да си върне злато на стойност над 1 млрд. долара, пише Ройтерс.

Администрацията на президента Николас Мадуро твърди, че иска АЦБ да продаде част от резервите, за да помогне на закъсалата финансово държава в условията на световна пандемия.

Златото в момента се намира в трезорите на Английската централна банка, но заради британските и американските санкции върху Венецуела то не може да се ползва от южноафриканската държава.

Оттам са на мнение, че Венецуела ще изиска златото, което ще се продаде и ще се ползва за лични цени на Николас Мадуро.

Венецуела призовава средствата да бъдат прехвърлени към Програмата за развитие на ООН за администриране на закупуването на доставки като медицинско оборудване за борба с Covid-19.

Въпреки петролните богатства на страната, икономиката на Венецуела от години страда поради комбинация от лошо управление и корупция, допълнително изострени от международните санкции.

Венецуела някога беше 12 пъти по-богата от Китай. Какво се случи?Настоящото положение на Венецуела е трагедия само по себе си, но неспособността на страната да разгърне истинския си потенциал е почти също толкова ужасяваща

Тъй като Венецуела произвежда много малко освен петрол, тя трябва да внася стоки от чужбина, за което има нужда от достъп до чуждестранна валута, а валутните резерви на Венецуела намаляват.

АЦБ е вторият по големина държател на злато в света след Федералния резерв в Ню Йорк.

Централните банки на много развити страни съхраняват националните си резерви от злато в Английската централна банка и Венецуела е една от тях.

През януари 2019 г. АЦБ отказа да позволи на Венецуела да изтегли злато от трезорите й и да го върне в Южна Америка. Оттогава тя отказва да коментира публично решението.