Все повече инвеститори се присъединяват към редицата ветерани на Уолстрийт, от Джеф Гъндлак до Рей Далио, в това да отправят предупреждения че рисковите активи са надценени.

Те посочват като причина нарастващото напрежение в световен мащаб, белязано напоследък от терористичните атаки в Барселона и насилието на расова основа в Шарлътсвил, както и факта, че оценките на активите вече не компенсират потенциални конфликти в Северна Корея и Венецуела. Да не говорим за непредсказуемостта на САЩ, където президентът Доналд Тръмп е в конфликт с Конгреса преди важното гласуване за вдигане на тавана на дълга на страната.

Сред посочените активи са облигациите на развиващите се пазари, които едва за трети път в историята носят по-малка доходност от дълговите книжа на САЩ, които нямат инвестиционен рейтинг. Едни от най-голeмите компании за управление на активи, от Investment Management Co. до T. Rowe Price Group Inc., съветват инвеститорите да намалят риска като ограничат притежанието на активи от развиващи се държави.

“Геополитическият риск остава висок, най-вече в САЩ,” казва Крис Диаз, който управлява активи за близо 2 млрд. долара в Janus Capital Management в Денвър.

Гъндлак, съосновател и главен изпълнителен директор на DoubleLine Capital, обяви по-рано през месеца, че трейдърите би трябвало да “тръгват постепенно към изхода” по отношение на по-рисковите ценни книжа.

Далио, основател на Bridgewater Associates, заяви на 21 август, че тактически намалява риска след като скока в популизма по света подпомогна задълбочаването на съществуващите конфликти “до етап, в който битката до смърт е по-вероятна,отколкото помирението.” Милиардерът мениджър на хеджфонд, който препоръча златото като хедж срещу нарастващите политически рискове, сравни настоящото икономическо и социално разделение с 1937 г., две години преди началото на Втората световна война.

Преди две години Далио също направи паралел с 1937 г., когато предупреди, че скокът при рисковите активи, предизвикан от ниските лихвени проценти и облекчената парична политика, ще приключи със “самопредизвикан спад.” По-късно през годината последва 12-процентен спад при индекса S&P 500 Index и 5-процентен спад при деноминираните в долари облигации на развиващите се пазари. (Макар, че в дългосрочен план, тези активи носят 18% и 19% доходност, респективно, от тогава.)

Портфейлният мениджър Чейс Милър, който управлява активи за около 600 млн. долара в One River Asset Management, заяви, че компанията вижда рискове в Южна Африка, Бразилия и Турция, където икономиките не са минали през необходимите промени за подобряване на потенциалния растеж.

Миналия месец Хауърд Маркс, съпредседател на Oaktree Capital Group, предупреди, че пазарите са прегрели и рисковани. Когато инвеститорското доверие намалее, рисковете при развиващите се нации като преврати, институционална корупция, девалвация и отхвърляне на задълженията излизат на преден план, пише той. Маркс смъмри трейдърите, които купуват аржентински облигации с падеж след 100 г., въпреки историята на страната с множество просрочия по изплащането на дълга й.