Азиатските пазари на акции бележат спад днес, петролът поевтинява, а бягството към сигурност подкрепи долара, след като напрежението между САЩ и Китай и новите ограничения срещу коронавируса в Калифорния повлияха на оптимизма на инвеститорите в началото на отчетния сезон.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 1.2%. Японският Nikkei отстъпи от едномесечния си връх, докоснат в понеделник, губейки 0.8%.

По-скъпият долар подложи под натиск австралийския и новозеландския долар.

Спадът идва след разпродажбите на Уолстрийт вчера, които бяха породени от връщането на мерките срещу коронавируса в Калифорния, където губернаторът Гавин Нюсъм нареди баровете да затворят, а кината да прекратят дейността си на закрито, информира Ройтерс.

Фючърсите на S&P 500 остават без промяна в азиатската сесия, след като индексът изгуби 0.9% вчера.

Междувременно напрежението между САЩ и Китай нарасна. От САЩ вчера отхвърлиха претенциите на Китай към офшорните ресурси в по-голяма част от Южнокитайско море - промяна в тона, която доведе до реакция от страна на Пекин.

Администрацията на Тръмп също така планира да се откаже от споразумение за одит от 2013 г., което би могло да вещае по-строги мерки срещи листваните на борсата в САЩ китайски компании.

Завръщането на Калифорния към ограниченията също напрегна пазарите относно това дали вирусът може да нанесе още икономически поражения, след като общият брой на заразените в света скочи с един милион за пет дни и вече надхвърля 13 милиона.

Цените на петрола днес представляват отражение на засилващите се притеснения. Фючърсите на щатския лек суров петрол поевтиняха с 2%, до 39.23 долара за барел, докато тези на петрола от сорта брент изгубиха 1.8%, до 41.94 долара за барел.

Отстъплението при рисковите активи остава скромно, но поне временно спря устрема в най-бурните сектори от пазарите.

Технологичният индекс Nasdaq падна с 2% вчера, а акциите на Tesla поевтиняха с 3%, спирайки ръста, който оскъпи книжата на производителя на електромобили с над 40% за две седмици.

Освен вируса има и признаци за прекъсване на постоянния поток от по-добри от очакваните икономически данни. Изнесени вчера данни показаха, че Сингапур е влязла в рецесия миналия месец, като икономиката се е свила с 41.2% за тримесечието. Прогнозата на икономистите беше за спад от 37.4%.

На валутните пазари доларът се търгува в тесен рейндж, като новозеландският долар спря ръста си на 0.6532 спрямо щатската валута, а австралийският долар се търгуваше срещу 0.6941 щатски долара.

Еврото запази ръста си от вчера и се разменя срещу 1.1346 долара, но по-късно днес се чакат данните за инвеститорското доверие в Германия.

След това фокусът на инвеститорите ще се насочи към отчетите, като JP Morgan, Citigroup, Wells Fargo и Delta Air Lines се очаква да обявят своите резултати.

Спот цената на златото се движи под достигнатите наскоро върхове и за последно беше на ниво от 1.797.30 долара за тройунция.

Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации беше на ниво от 0.6168%.