Акциите в Китай се повишиха в началото на седмицата, докато японските записаха понижение. Причината бе, че доходността на дългосрочните облигации на страната отново надминаха тавана, определен от Японската централна банка, пише Wall Street Journal.

Nikkei 225 затвори с понижение от 297,20 пункта, или 1,1%, и завърши деня на ниво от 25822,32 пункта. Японската йена отслабна леко спрямо щатския долар, достигайки 128.69 по време на късната следобедна търговия в Хонконг.

Бордът за парична политика на Японската централна банка трябва да се срещне в сряда, като участниците на пазара ще се съсредоточат върху всякакви съобщения, касаещи рамката за контрол на кривата на доходността – ключова част от разхлабената парична политика на централната банка.


ЯЦБ обяви на 20 декември, че ще позволи 10-годишните държавни облигации да поскъпнат до 0,5%, в сравнение с предишния таван от 0,25%.


Доходността надмина това ниво по време на търговията в понеделник, подобно на движението миналата седмица. Доходността на облигациите се покачва с падането на цените.

Доходността на 10-годишните държавни облигации може да нарасне до 1%, ако централната банка се откаже от контрола на кривата на доходността тази седмица, според мнението на стратега на Daiwa Securities Ейчиро Тани. Той каза, че тя вероятно ще намалее към втората половина на 2023 г. поради забавящата се икономика и спада на глобалните лихвени проценти.

Световната банка намали прогнозата за глобалния растеж за 2023 г.Банката очаква растежът да се забави до 1,7% през 2023 г., спрямо прогнозираните 3% през юни

В континентален Китай индексът CSI 300 на най-големите акции, листнати в Шанхай или Шънджън, нарасна с 1,6%

Акциите на китайските компании получиха тласък заради облекчаването на граничните ограничения от страна на Пекин след края на политиката му за нулев Covid.

През уикенда Китай заяви, че болниците са регистрирали приблизително 60 000 смъртни случая, свързани с Covid, след премахването на по-голямата част от контрола. Това е първото голямо отчитане на броя на жертвите, предизвикани от вълната на Омикрон, която в момента се разпространява из цялата страна, пише WSJ.

Пазарът получи повод за оптимизъм, когато централната банка на Китай заяви, че ще увеличи ликвидността в рамките на средносрочното си кредитно улеснение. Китайската народна банка запази средносрочните лихвени проценти по кредитите непроменени в понеделник, но обеща да добави около 11,8 милиарда долара ликвидност към банковата система.

Хонконгският индекс Hang Seng нарасна само с 0,04% в понеделник, след като късен спад обърна печалбите отчетени сутринта.


Индексът Hang Seng Tech, който включва китайски интернет акции като Alibaba Group Holding, загуби малко над 1%.

Бенджамин Уонг, главен инвестиционен директор на базираната в Хонконг Rockpool Capital, заяви, че пазарът в по-голямата си част вече е отразил оптимизма си за печалбите за големите китайски технологични акции. Те бяха изправени пред регулаторни репресии, но наскоро видяха признаци на облекчаване, като например промяна на контрола във финтех гиганта Ant Group, която го приближава с една стъпка по-близо до края на преструктурирането му.

Чуждестранните и дългосрочните инвеститори ще трябва да видят още по-впечатляващи числа в отчетите за приходите на тези компании, преди да увеличат инвестициите си в тези акциите, допълва Уонг, цитиран от WSJ.

Накъде отива S&P 500: Няколко ужасно различни перспективиУолстрийт очаква S&P 500 да завърши 2023 г. на 4000 пункта, след като очакваното нивото за тази година се оказа най-далече от реалността от 2008 г. насам

Повторното отваряне на Китай може да означава "износ на инфлация" към развитите пазари като САЩ, тъй като китайските потребители ще увеличат търсенето на стоки и услуги и съответно и цениte им, каза Уонг. Инфлацията в Китай се повиши през декември като очакванията са да се ускори още повече през следващите месеци. "Тъй като Китай се отваря отново, сценарият, че сме достигнали пик на инфлацията може да се окаже прибързан", заяви Уонг. Проучване на Wall Street Journal от последното тримесечие показа, че икономистите очакват инфлацията в САЩ да спадне до 3,1% до края на годината. Това е по-нискo крайно ниво от очакванията за 3,3% при последното проучване през октомври. Въпреки признаците, че инфлацията е започнала да намалява, икономистите все още очакват по-високите лихвени проценти да тласнат американската икономика към рецесия през следващата година, според проучването.

Американските пазари са затворени в понеделник за Деня на Мартин Лутър Кинг. S&P 500, Dow Jones Industrial Average и Nasdaq Composite завършиха миналата седмица с печалби от над 2%. Инвеститорите използваха публикуването на тримесечните резултати на големите банки, за да се опитат да оценят как би се отразило забавянето в икономика на останалите компании.

В близките дни вниманието им ще е насочено към публикуване на печалби на другите финансови институции, включително Goldman Sachs Group и Morgan Stanley.