Щатският долар бе основният печеливш от предприетата от президента на САЩ Доналд Тръмп и републиканците малка стъпка към данъчните намаления, което пък даде тласък на акциите на Уолстрийт и повиши лихвите по щатските държавни облигации.

Японският индекс Nikkei нарасна с 1%, до най-високото си ниво от 1996 г., след като премиерът Шиндзо Абе изглежда спечели с лекота изботите през уикенда.

Инвеститорите смятат, че победата ще позволи на Централната банка на Япония да продължи с облекчената парична политика, която понижи лихвите по държавните облигации и обезцени йената.

Доларът поскъпна с 0.4%, до 113.99 йени, което бе най-високото ниво от средата на юли, когато достигна 114.49. Пробив на това ниво би открил възможност за атакуване на върховете от март около 115.51 йени за долар.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други осовни валути, се повиши с 0.2%.

Йената поевтинява спрямо еврото, което също има проблеми, след като испанското правителство призова каталонците да приемат решението за освобождаване на местното управление.

Най-голямата политическа криза в страната навлиза в решаваща седмица, тъй като Мадрид се опитва да наложи контрол, макар че инвеститорите смятат, че политическото напрежение няма да се разпространи и на други места в Европа.

Еврото поевтиня с 0.25, до 1.1758 спрямо долара, но има силна техническа подкрепа при нивото от 1.1729.

Еврото ще бъде изправено пред ново препятствие в четвъртък, когато е срещата на Европейската централна банка, на фона на спекулациите, че финансовата институция ще ограничи количеството активи, които изкупува всеки месец, но и ще удължи самата програма.

Азиатските пазари на акции може да получат импулс от рекордната петъчна сесия на Уолстрийт, когато приемането на бюджетния план в Сената засили надеждите, че прокарването на данъчната реформа на президента Доналд Тръмп може и да отбележи напредък.

Dow Jones приключи петъчната сесия с повишение от 0.71%, докато S&P 500 добави 0.51%, а Nasdaq нарасна с 0.36%.

Днес азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI бележи леко повишение, докато южнокорейският KOSPI отчита ръст от 0.3%.

На суровинните пазари по-скъпият долар обезцени златото, което губи 0.4%, до 1 275.07 долара за тройунция.

Цените на петрола започнаха седмицата с повишения след резкия спад в износа на суров петрол от Ирак вследствие на напрежението в Кюрдистан.

Петролът от сорта брент поскъпна с 16 цента, до 57.91 долара за барел, докато фючърсите на щатския лек суров петрол добавиха 28 цента към цената си, до 52.12 долара за барел.