Йената е на път да запише най-голямото си седмично повишение спрямо долара от седем седмици, след като търсенето на активи убежища продължи на фона на неспадащото напрежение преди референдума, който може да доведе до отделянето на Крим от Украйна.

През тази седмица Централната банка на Япония реши да запази рекордните си стимули за икономиката, преди увеличението на данък продажби от април, което се очаква да има отрицателен икономически ефект. От Goldman Sachs Group Inc. обявиха, че поредният кръг от стимули ще свали стойността на йената до шестгодишно дъно до средата на 2014 г. Банката също така занижи 12-месечната си прогноза за австралийският долар. Еврото отстъпи от двегодишния си връх след като от Европейската централна банка обявиха, че следят поскъпването на валутата.

Йената поскъпна с 0.2% до 101.64 спрямо долара и е на път да запише ръст от 1.6% за седмицата, което би било най-голямото от седмицата, приключила на 24 януари. Японската валута се оскъпи с 0.3% до 140.81 спрямо еврото и бележи повишение от 1.8% от 7 март насам. Еврото изгуби 0.1% до 1.3853 спрямо долара, в сравнение с вчера когато докосна нивото от 1.3967, което бе най-високото от октомври 2011 г. насам.

Азиатско-тихоокеанският индекс MSCI Asia Pacific губи 3.8% през тази седмица и върви към най-голямото си седмично понижение от май 2012 г. Индексът MSCI World, следящ акциите на развитите държави пада с 2.2% от 7 март насам.

САЩ и Германия засилиха натиска върху Русия да отстъпи от плановете си за присъединяване на Крим.

Украйна пък е помолила САЩ за военна помощ и оборудване, според служител на министерството на отбраната на САЩ, който е помолил за анонимност. От Пентагона не са отхвърлили молбата, но са дали индикации, че в момента фокусът трябва да бъде върху дипломатическата и икономическата помощ.

Централната банка на Япония обяви на 11 март, че продължава с увеличаването на паричната база. Икономистите, участвали в проучване на Bloomberg прогнозират, че икономиката на страната ще се свие с 3.8% през второто тримесечие, когато увеличението на данък продажби се очаква да окаже ефект.

Австралийският долар днес поевтиня с 0.3% до 90.04 щатски цента и е на път да запише понижение от 0.7% за седмицата.

Goldman Sachs понижи 12-месечната си прогноза за австралийския долар от 85 на 80 цента, докато понижението при шестмесечната прогноза бе от 88 на 82 цента.

Според анализаторите на банката все още има вероятност Централната банка на Австралия ще понижи основната си лихва в следващите месеци.

Австралийският долар е поскъпнал с 0.4% от началото на годината, според корелационният индекс на Bloomberg, който следи представянето на 10 основни валути. Йената се е оскъпила с 3.2%, докато еврото е добавило 0.2% към стойността си. Доларът пък е поевтинял с 0.7%.