Интересът на частните инвеститори и нарастващите външнотърговски отношения доведоха до факта, че миналата седмица юанът по отношение на обема на търговията за първи път в историята за кратко изпревари долара.

Какви са рисковете за инвеститорите в китайската валута и дали ще може да измести американския в портфейлите на инвеститорите на дребно?


В четвъртък, 18 август, обемът на търговията с юана през деня за първи път надхвърли обема на търговия на щатския долар - 26,3 милиарда рубли срещу 25 милиарда.

Според резултатите от петъчната търговия на двойката юан-рубла бяха направени сделки за 58 милиарда рубли, а на двойката долар-рубла - за 72,8 милиарда. Китайската валута става все по-популярна сред руските инвеститори, но е твърде рано да се счита за пълноценен инвестиционен актив, казват анализаторите, пише Forbes.ru.

Забележимо увеличение на обема на търговията с юана започна след въвеждането на първите санкции срещу Русия.

"Да приемаме юана за инвестиционен актив е рисковано поради геополитическата ситуация", казва Антон Прокудин, главен макроикономист в Ingosstrakh-Investments Management Company.

"В контекста на глобална рецесия или ескалация около Тайван тя ще стане забележимо по-евтина. На хоризонта от няколко години е по-добре да предпочетете други чуждестранни валути или злато", допълва още той.

Доминирането на юана над долара и еврото в търговията не е стабилна тенденция, казва анализаторът Евгений Надаршин от PF Capital.

Какво ще стане, ако доларът започне да поевтинява?От началото на месец октомври тази година инвеститорският интерес към по-рисковите активи започна постепенно да се възстановява
От една страна, това се дължи на трудната ситуация в самата китайска икономика, където последиците от карантините, кризата на пазара на недвижими имоти и забавянето на глобалната дейност се свързаха. От друга страна, съществуват трудности при взаимодействието на руските и китайските контрагенти.

"За китайските банки е много трудно да откриват сметки за контрагенти от Русия, ако нямат предишна история на сътрудничество. Това затруднява разширяването на работата с юана, включително и за населените места. И това е необходимо, за да се гарантира, че оборотът на юана е стабилен", допълва икономистът.

"Юанизация" на руския валутен пазар не трябва да се очаква и поради причината, че за разлика от долара и еврото е невъзможно да се купуват юани. Именно съхранението на парична валута е познато на обикновените граждани, казва Александър Потавин от Finam.

"Дори малкото банки, където можете да купите юана, често не предлагат депозити за физически лица в китайска валута. За цяла Москва само 12 банки предлагат депозити в юан, като лихвите по тях са много ниски (0,5-2% годишно). Ето защо само непаричните транзакции с юана и депозитите ще бъдат от практическа полза за тези, които се страхуват да запазят долари или евро в банкови сметки, защото могат да бъдат замразени".

В контекста на дедоларизацията на руските финансови пазари инвеститорите търсят начини да спестят спестявания.

"Инвеститорите, които не искат да плащат комисионни на банки и брокери за съхранение на средства в долари и евро по сметки, търсят алтернативни валути за спестяване на средства, а тук юанът се разглежда като основна и надеждна алтернатива", казва Сергей Голенишчев, старши личен брокер в BCS World of Investments.
В същото време частните инвеститори, които сега формират спекулативно търсене на юана, обърнаха внимание на китайската валута главно поради липсата на подходящи алтернативи за инвестиции, смята Евгений Надоршин. Той отбелязва, че доларът и еврото са позиционирани като "токсични" валути, притежаването им е изпълнено с рискове. В същото време инвеститорите нямат доверие в ценния пазар на рублата. След решението на "Газпром" да не изплаща дивиденти, доверието е разклатено, а доходността от облигации в рубли вече е ниска. "Това не са купувачите, които ще работят с юана в продължение на години. Това е избор на по-малкото зло", прогнозира икономистът. Анализаторите допълват, че заради COVID-19, Китай затвори най-големите промишлени региони и така се затрудните процесите на доставки, което е още един на рисковете на юана.