Повече от 10% от трудоспособните американци са подали молби за помощи при безработица, като това се случва само за период от три седмици, пише Business Insider.

Пандемията от коронавируса напълно разруши трудовия пазар в САЩ, а според повечето икономисти, този процес ще продължи и в бъдеще.

В седмицата, завършваща на 4 април, общо 6.6 млн. американци подадоха заявления за безработица, обявиха от Министеството на труда вчера. Това е малко по-малко отпреди седмица, когато други 6.8 млн. души подадохда молби за помощи при безработица.

Общият им брой за последните три седмици вече възлиза на 16.8 млн. души, което представлява над 10% от трудещите се американци, обявиха от Института за икономическа политика.

„Броят им е внушителен", казва главният икономист на Barclays в САЩ Майкъл Гапен пред Business Insider. Увеличението е от 2500% спрямо времето, преди навлизането на коронавируса в страната.

Вчера стана ясно, че Федералният резерв на Съединените щати ще осигури заеми в размер на 2.3 трилиона долара за домакинствата и общините, засегнати от кризата с разпространението на COVID-19.

По последни данни, общо 485 000 души в САЩ са заразени от COVID-19.

“Броят на подадените молби при безработица е равен на цялото население на Мичиган, Минесота и Уисконсин, обявиха още от Института за икономическа политика.

Икономистите от ИИП Елис Гулд и Хейди Шиерхолз са на мнение, че положението дори ще се влоши, като още през следващата седмица ще се премине и границата от 20 млн. души.

“Настоящата рецесия ще засили съществуващите неравенства по раса и етническа принадлежност, казва още от ИИП.

Подалите близо 17 млн. американци молби за помощи при безработица са в пъти повече от кризата в периода 2007 – 2009 г. Най-лошите данни за един месец в този период сочат за 3.2 млн. безработни, показва справка от националната статистика.