Цените на петрола скачат с над 45% през първите шест месеца на 2021 г., доближавайки се до 80 долара за барел за първи път от повече от две години и половина.

Анализатори на Уолстрийт смятат, че суровината има потенциал да поскъпне още повече в идните месеци, въпреки че не всички са убедени, че това ще се случи.

Фючърсите на петрола от сорта брент се търгуваха на цена от 75.76 долара за барел по-рано днес, поевтинявайки с около 0.11%. Контрактът поскъпва с над 45% от началото на годината до края на юни, след като цената му бе 51.80 долара на 1 януари.

Щатският лек суров петрол (WTI) се търгуваше на цена от 74.28 долара за барел по-рано през деня, поевтинявайки с близо 0.1%. WTI поскъпва с над 51.4% през първите шест месеца на годината.

Фючърсите на брента са се оскъпили с над 8% през юни, докато тези на WTI поскъпват с над 10%, достигайки най-високото си ниво от октомври 2018 г.

Анализатори отдават ръста в цената на петрола на комбинация от фактори, сред които ваксинацията срещу COVID-19, постепенното облекчаване на локдаун мерките и голямото ограничение в производството на суровината от страна на страните производителки, известни като OPEC+.

Какво следва за цените на петрола?

От инвестиционната банка Goldman Sachs прогнозират средна цена на брента от над 80 долара за барел през третото тримесечие, с възможни скокове “доста над” това ниво на фона на завръщащото се търсене. От JPMorgan очакват цените на суровия петрол “решително” да пробият нивото от 80 долара за барел през последните три месеца от годината.

Анализатори на Bank of America са дори още по-оптимистично настроени. Според тях цените на брента ще достигнат 100 долара за барел през лятото на следващата година. Това би отбелязало връщане към трицифрени стойност за първи път от 2014 г. насам.

Цените на металите растат, но не се отварят нови мини. Ето защо...В миналото, в периоди на поскъпване на суровините, минните компании масово инвестираха в големи проекти

Прогнозите идват на фона на очакванията на ОПЕК, Международната агенция по енергетика (МАЕ) и американската Администрация за енергийна информация, че възстановяването на пазара, предвождано от търсенето ще се ускори през втората половина на 2021 г.

Петролните запази в световен и регионален план намаляват от началото на годината, което подкрепя цените на суровината, казва Тамаш Варга петролен анализатор в PVM Oil Associates. Тази тенденция се очаква да продължи до края на годината, според него.

Тя ще приключи внезапно само, ако централните банки започнат да вдигат лихвите неочаквано заради страха от инфлация или ако ОПЕК повиши производството дотолкова, че да надхвърля търсенето.

Morgan Stanley за това какво ще се случи при цена от 80 долара за барел

Има редица неща, които влияят на перспективите пред цените на петрола. Разпространението на Делта варианта на COVID-19 в световен мащаб засили опасенията относно евентуален нов спад в търсенето на петрола, а вероятността за завръщането на иранския петрол на пазара остава неясен.

Възобновените локдаун мерки и повишаващите се цени вече доведоха до по-слаб растеж на фабричното производство в Китай, например.

Според Мартн Ратс, анализатор от Morgan Stanley пазрите на суров петрол са търсили цена на суровината, която ще започне да унищожава ръста на търсенето.

“Трудно е да се анализираме, но определяме цена от около 80 долара за барел,” казва Ратс пред CNBC.

За по-сигурно от Morgan Stanley смятат, че брентът ще се търгува на цена от между 75 и 80 долара за барел до средата на 2022 г.

Вчера групата страни производители на петрол, известна като ОПЕК+ реши да отложи вземането на решение за това дали да увеличат предлагането на петрол. Според източници на Ройтерс ОАЕ е блокирала план за незабавно облекчаване на ограниченията върху производството. Преговорите продължават и днес.

Крис Миджли от S&P Global Platts смята, че срещата на ОПЕК+ ще окаже силно влияние върху цените на петрола, тъй като изходът от нея ще определи предлагането от следващия месец.

“От Platts Analytics смятат, че цените за кратко ще тестват цените от малко под 80 долара за барел преди изкупуването от Европа да започне да отслабва в края на юли, а връщането на иранския петрол на пазара да допринесат за връщане на цената на брента на нива малко над 70 долара за барел,” казва Миджли пред CNBC.