Загубите на технологичните акции натежаха на Уолстрийт след паузата на Фед

© Getty Images / Джером Пауъл, председател на Федералния резерв
В продължение на месеци инвеститорите грабеха технологични акции, сякаш не вярваха на обещанието на Федералния резерв да забави американската икономика, поддържайки лихвените проценти по-високи по-дълго време.
В сряда дойдоха най-новите доказателства, че търговията с акции на технологични компании се охлажда.
Доходността на държавните облигации се движи близо до поне 15-годишни върхове, а големите технологични компании, задвижили ралито през 2023 г., повличат акциите надолу, което предполага, че Уолстрийт най-накрая се поддава на агресивното затягане от страна на Фед.
„Имаме нужда от рестриктивна политика, за да можем да намалим инфлацията до целта, нали?“ каза Пауъл. „И ще имаме нужда това да е така за известно време.“
Пазарите до голяма степен не харесаха посланието.
Загубите на Amazon.com, Apple, Alphabet, Microsoft, Meta и Nvidia натежаха на технологичния Nasdaq, който завърши надолу с 1,5%, и тласнаха на отрицателна територия S&P 500, който се понижи с 0,9%. Dow Jones Industrial Average падна с 0,2%, или около 77 пункта.
И трите индекса са на загуби от началото на септември.
„Имаше несъответствие между това, което казваше Фед, начинът, по който се движеше пазарът на облигации и този, по който се развиваше пазарът на акции“, коментира Ерик Стърнър, главен инвестиционен директор в Apollon Wealth Management, цитиран от The Wall Street Journal. „Сега всичко това е в синхрон“, добавя Стърнър, според когото технологичните акции са все по-подложени на натиск, тъй като по-високите лихвени проценти повишават доходността на облигациите и примамват инвеститорите да пренасочат повече пари към дълговия пазар.
Въпреки че в сряда доходността на референтните 10-годишни бонове падна до 4,346%, тя остава близо до най-високото си ниво от 2007 г. По-чувствителната към инфлационните очаквания на инвеститорите доходност на 2-годишните държавни облигации се повиши до 5,118%, най-високото ѝ ниво от 2006 г. насам.
Докато акциите на технологичните компании и големите банки се понижиха, тези в сектора на потребителските стоки и в здравеопазването бяха сред малкото зелени точки на S&P 500.
Тази динамика отразява нарастването на инвеститорския интерес към сектори, смятани за по-защитени за инвестиции, сред които е и енергетиката. Акциите на свързани с петрола компании скочиха през последните седмици заедно с нарастващите цени на суровината.
Въпреки всичко поредицата от първични публични предлагания на технологични компании продължи, като акциите на компанията за маркетингова автоматизация Klaviyo скочиха с 9,2% при дебюта си.
Услугата за доставка Instacart обаче отстъпи с 11%, докато компанията за дизайн на чипове Arm падна с 4,1%, което предполага, че ентусиазмът на инвеститорите към други нови технологични акции се забавя.
Българският бизнес
- УниКредит Булбанк с награда „Банка на годината в България“ от The Banker
- Григор Димитров е посланик на бранда „ПБ Лични финанси“ на Пощенска банка
- Стартира каузата „Свързва ни доброто: дари за децата и А1 ще удвои сумата“