Инвеститорите започнаха да бягат от големите китайски технологични компании.

Най-големите играчи – Baidu, Alibaba и Tencent, загубиха стотици милиарди долари под формата на пазарна капитализация през последните няколко месеца.

Докато щатските технологични книжа се намират на възходяща позиция и Dow Jones Internet Composite Index скача с 25% през тази година, техните китайски конкуренти се движат в обратната посока.

Индексът, който следи водещите технологични китайски компании, отчита спад от 12%, предава CNN.

Някои пазарни експерти твърдят, че инвеститорите сами са си виновни, тъй като не са се вслушвали в предупрежденията, че плащат много повече, отколкото реално струват дяловете на китайските конгломерати.

Секторът страда от тежки загуби през миналата седмица, след като Tencent, чийто бизнес включва социална мрежа и онлайн гейминг, изненада инвеститорите с неочаван спад в оперативната печалба. Компанията обвини за проблема стагнацията около гейминг бизнеса в Китай.

„Когато печалбите вървят надолу вместо нагоре, няма начин да поставиш на тези акции висока оценка”, казва Мохамед Апабай, ръководител Пазарни стратегии за Азия към Citigroup.

През миналата година пазарната капитализация на Tencent засенчи тази на Facebook, но от този януари цената на китайската компания намаля с цели 160 млрд. долара.

Акциите на Baidu - най-голямата китайска търсачка в интернет, също пострадаха след неочаквани рокади в мениджмънта и новината, че Google планира навлизане на китайския пазар.

Китайски спирачки

Китайските технологични акции страдат и от притесненията относно състоянието на китайската икономика, която започна да показва признаци на забавяне.

Това отключи притеснения относно китайската индустрия, което автоматично се отрази на цената на акциите, търгувани зад граница.

По думите на Колин Джилис, директор на компанията за проучвания Chatham Road Partners, китайската икономика демонстрира признаци за проблеми, които веднага се прехвърлят на компании, като Alibaba и Tencent.

Търговската война със САЩ добавя допълнително напрежение. Бързите темпове, с които нараства китайската технологична индустрия, са в основата на конфликта между Пекин и Вашингтон.

Лош момент за IPO

Китайските компании, които наскоро реализираха IPO, също изпаднаха в трудности.

Производителят на смартфони Xiaomi в даден момент искаше да набере 10 млрд. долара от първично публично предлагане на акции, което бе едно от най-очакваните през тази година.

Но в крайна сметка компанията набра половината от първоначално посочената сума, като понастоящем акциите на дружеството се търгуват под цената от IPO-то на борсата в Хонконг.

Изпълнителният директор на компанията обвини търговските конфликти със САЩ за спада в цената на акциите.

Компанията за електронни книги China Literature увеличи цената със 100% след борсовия си дебют през миналата година.

Но книжата поевтиняха двойно след това, като понастоящем са на цена с 10% по-ниска от тази, при която бе реализирано IPO-то.

Въпреки червената вълна, много анализатори остават уверени в дългосрочната перспектива пред китайските книжа.

Tencent е компания, която премина от гейминга към бизнеса със социални платформи, разплащанията, търговията и рисковото инвестиране и понастоящем е най-скъпата китайска компания, посочва Рей Уанг, анализатор в Constellation Research.

Според него, настоящото поевтиняване представлява възможност за инвеститорите. „Мисля, че е добър момент, тъй като като цяло фундаментите са в добро състояние”, добавя той.