Американският президент Джо Байдън отправи силно послание към корпоративните мениджъри по време на представянето на своя план за държавните разходи през 2023 г.

В общи линии, посланието му гласеше: "Споделете богатството", съобщава CNN.

Администрацията в Белия дом иска да ограничи обратното изкупуване на акции, което, според критиците, позволява на мениджърите на големите компании да манипулират пазарите, насочвайки корпоративните печалби в собствените си джобове вместо в икономиката.

Миналата година компаниите от S&P500 изкупиха рекордните 882 милиарда долара от собствените си акции. Тази сума е на път да достигне 1 трилион долара през 2022 г., по данни на Goldman Sachs.

Белият дом предлага нови правила, предназначени за ограничаване на обратното изкупуване на акции, като част от своя бюджетен план от 5.8 трилиона долара, публикуван по-рано тази седмица. Планът ще изисква от ръководителите на компаниите да държат изкупените акции за определен брой години и да нямат право да ги продават за определен период от време след планирано обратно изкупуване.

Засега подробностите за конкретните срокове и останалите детайли около предложението не са ясни.

Данните на Американската комисия по ценните книжа и борсите показват, че мениджърите продават повече акции през първите осем дни след съобщението за обратно изкупуване от техните компании, отколкото когато и да било. Обратните изкупувания съставляват все по-голяма част от корпоративните печалби през последното десетилетие.

Милиардер: В САЩ има прекалено много ужасни шефове на компанииКарл Айкан предупреди, че тяхното представяне вреди на икономиката, като повишава инфлацията и неравенството по отношение на доходите

Корпоративните акции са собственост предимно на богатите американци. Най-заможните 10% от домакинствата в САЩ притежават около 90% от корпоративния капитал.

Възпрепятстването на обратното изкупуване на акции „ще съгласува интересите на ръководителите с дългосрочните интереси на акционерите, работниците и икономиката“, се казва в предложението на администрацията на Байдън.

То отразява позицията, която демократите поддържат от дълго време - че обратното изкупуване манипулира цените на акциите и отклонява парите от растежа и иновациите на компаниите.

Критиците на предложението обаче твърдят, че ограничаването на обратното изкупуване може да навреди на пазарната ликвидност и на цената на акциите. Корпоративните мениджъри обикновено използват обратното изкупуване, за да намалят броя на свободно търгуваните книжа, като по този начин увеличават търсенето и печалбата на акция.

„Корпоративните изкупувания са нарастваща част от пазарната структура, както и от цялостната ликвидност на пазара“, коментира пред CNN Джордж Катрамбоун от компанията за управление на активи DWS.

По думите му на една компания може да се наложи да направи обратно изкупуване, за да попречи на други да получат контрол върху капитала ѝ или защото главният изпълнителен директор смята, че книжата са подценени.

Предложението на Байдън все още е само план. Той трябва да бъде приет както от Камарата на представителите в Конгреса, така и от Сената, за да влезе в сила, което, според повечето експерти, е малко вероятен сценарий.

Обратните изкупувания са горещ политически въпрос още откакто са легализирани през 1982 г. Тогава Комисията за ценни книжа и борси приема разпоредби, позволяващи на компаниите да купуват собствени акции, без да бъдат обвинени в манипулации.

Популярен инвеститор: Задава се рецесия, а може би и нещо по-лошоКарл Айкан заяви, че се е подготвил за защита срещу големи разпродажби на пазарите

Но дори планът за ограничаването на обратното изкупуване да бъде успешен, той няма да разреши основния проблем, смята президент на The Academic Industry Research Network Уилям Лазоник.

„Натискът върху ръководителите да извършват обратно изкупуване идва от активистите на хедж фондовете. Проблемът е в хора, като Карл Айкан, Даниел Льоб, Пол Сингър и Уорън Бъфет. Те нямат нищо общо с тези компании, но държат акциите им и печелят много пари, като упражняват натиск върху ръководствата“, казва Лазоник, който е дългогодишен критик на обратното изкупуване и професор по икономика в Масачузетския университет Лоуел.

В началото на март Amazon обяви, че бордът му е упълномощил компанията да изкупи обратно акции на стойност до 10 милиарда долара - ход, силно насърчен от Даниел Льоб, чиято компания Third Point притежава дял от Amazon на стойност 784 милиона долара в края от 2021 г.

През 2014 г., когато Карл Айкан държеше около 5.3 милиарда долара в акции на Apple, или 0.9% дял от компанията, той редовно настояваше за обратно изкупуване.

От друга страна, обратните изкупувания може би ще станат по-малко атрактивни по естествен път. Корпорациите все по-трудно биха могли да защитят едно обратно изкупуване пред своите акционери като подходящ начин за използване на излишния "кеш", при положение че темпът на инфлация достига 40-годишни рекорди, а цените на основните стоки, като бензин и хранителни стоки, продължават да се повишават, пише още изданието.