Уолстрийт се готви да изпрати един доста волатилен, но в крайна сметка позитивен месец април. Инеститорите се надяват, че възходящият тренд ще продължи и през май, но всъщност историческите данни по-скоро сочат обратното, пише Marketwatch.

Обикновено през май движенията на пазарите са разнопосочни, а в годините, когато има междинни избори, борсовите индекси в повечето случаи регистрират понижения. 2018 година е точно такава.

Междинните избори в САЩ винаги се провеждат във втората година от президентския мандат. Кандидатите се борят за една трета от местата в Сената (горната камара на американския парламент), както и за всички места в долната камара - тази на представителите в Конгреса. По традиция вотът се провежда в първия вторник след 1 ноември.

Според статистиката, изменението на американския борсов бенчмарк Dow Jones Industrial Average през месец май във всички години от 1950 г. насам е почти нулево. Индексът регистрира среден спад от 0.02%, което го прави деветият най-силен месец за капиталовите пазари. За последните 67 години Dow отчита 35 повишения и 32 понижения през май.

Широкият борсов индикатор S&P 500 пък се повишава средно с 0.2% през май. За последните 67 години той е приключвал петия месец от годината на положителна територия в 39 случая, докато в други 28 е затварял "на червено".

От гледна точка на историята, най-оптимистично изглеждат нещата за технологичния бенчмарк Nasdaq Composite, който тази година се представя най-силно от всички водещи американски индекси. За него май е петият най-силен месец от годината, като средното му повишение е с цели 0.9% за последните 46 години (изчислението на индикатора стартира през 1971 г). В 26 от тях Nasdaq е приключвал месец май на положителна територия.

"Докато пазарите се готвят да изпратят април, който е последният от т. нар. "силно полугодие", сме длъжни да припомним, че след него започват слабите месеци. А в изборните години сезонният тренд е много по-ясно изразен", казва Джефри Хирш от Hirsch Holdings, цитиран от Marketwatch.

Неговата теза е в подкрепа на старата поговорка на Уолстрийт, която гласи "sell in May and go away”. На български това се превежда като "продай през май и бягай".

Идеята е, че в периода от началото на май до края на октомври се наблюдават сезонни понижения на капиталовите пазари. В дългосрочен план в годините назад тази тенденция действително е видима, но през последните пет години нещата не стоят по този начин.

За периода 2013 - 2017 г. измененията на индексите в отрязъка май-октомври са почти същите, като тези през зимните и пролетните месеци от ноември до април, уточняват от Marketwatch.

По принцип в исторически план април е най-силният месец за борсовите индекси, но от началото на тази година Dow Jones Industrial Average регистрира спад от 1.7%, S&P 500 отстъпва с 0.1%, а технологичният Nasdaq Composite се повишава с малко над 3 на сто.

В годините с междинни избори средното изменение през месец май е отрицателно в размер на 0.7% - спадът е доста по-силен от този в останалите години (едва 0.02 на сто). Същото важи и за широкия S&P, както и за технологичния Nasdaq - в изборните години те падат с по 0.9 и 1.2 на сто през май, което е доста по-слабо представяне, в сравнение със средните стойности за останалите периоди.

Оказва се, че в годините на избори месец май е деветият най-силен за Dow и за Nasdaq и десетият най-силен за S&P 500. Според анализаторите на Marketwatch, дори и тази година да се стигне до понижения от по над процент през следващия месец, това няма да е катастрофално. Проблемът е, че ще се задълбочи корекцията на пазарите, която така или иначе е най-дългата за последното десетилетие.

Политическата несигурност, която обикновено се засилва с наближаването на вота през ноември, най-вероятно ще продължи да бъде източник на тревоги за пазарните участници. Такава е и прогнозата на Goldman Sachs, според която политическият риск ще остане на сравнително високи нива през следващите няколко месеца.