Aзиатските акции поскъпват днес, но са на път да запишат седмична загуба.

Междувременно, доларът се търгуваше близо до двумесечни върхове, докато инвеститорите продължаваха да осмислят коментарите от страна на Федералния резерв на САЩ, предвиждащи вдигане на лихвите през 2023 г.

Посланията на Фед не дадоха ясен знак за край на мерките за подкрепа, но сигналите за по-бързо повишение на лихвите от очакваното са признак са опасения относно инфлацията, докато САЩ се възстановява от пандемията от COVID-19.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI едва се задържаше на положителна територия, след като в четири поредни сесии преди това записа понижения. Хонконгският индекс добави 0.53%, а южнокорейският KOSPI се повиши с 0.16%. Индексът на китайските сини чипове се колебаеше между положителна и отрицателна територия и за последно губеше 0.1%

Японският Nikkei отчита ръст от 0.31%.

Цените на златото, които паднаха след коментарите на Фед, отчитат повишение, но са на път да запишат най-лошата си седмица от март 2020 г. Спот цената на златото за последно нарастваше с 0.56%, до 1 783.21 долара за тройунция.

Нулеви лихви и растяща инфлация: Как да управляваме спестяванията си? На фона на рекордно ниските лихви по банковите депозити, хората започват да търсят по-добра доходност. Около тази теза се обединиха участниците в панел Лични финанси, който беше част от 12-ото издание на форума Шумът на парите.

“Това, което е доста очевидно, е, че духът на инфлацията започва да излиза от бутилката, а това ще бъде основен фактор, който ще влияе на лихвените проценти в краткосрочен и средносрочен план,” казва пред Ройтерс Джеймс Макглу от Argonaut.

Индикациите за продължаващото възстановяване на най-голямата икономика в света се увеличиха от изнесените вчера данни, които показаха, че фабричната дейност бележи ръст.

Надеждите за силно възстановяване оскъпиха акциите на технологичните компании вчера, вследствие на което индексът Nasdaq Composite записа повишение от 0.87%. Опасенията относно инфлацията и по-високите лихви обаче натежаха над пазара като цяло и S&P 500 затвори с минимално понижение. Dow Jones Industrial Average отчете спад от 0.62%

Завишените очаквания спрямо инфлацията продължават да повишават доходността по дългосрочните щатски държавни облигации. Доходността по 10-годишните книжа беше 1.5226%, след като затвори при 1.511% вчера.

30-годишните облигации пък носеха 2.1105% доходност.

Доларът, който скочи до двумесечни върхове след срещата на Фед, отстъпи част от позициите си днес. Доларовият индекс се понижава с 0.04%, до 91.843. Доларът се търгуваше без промяна спрямо йената при ниво от 110.20, а еврото поскъпна с 0.08%, до 1.1916 долара.

Относително силният долар засегна цените на петрола, след като ден по-рано те докоснаха най-високото си ниво от години вследствие на опасения относно търсенето и новото предлагане от страна на Иран.

Брентът поевтинява с 0.7%, до 72.57 долара барел, а щатският лек суров петрол (WTI) губи 0.65% до 70.58 долара.