Щатският долар прекъсна негативния си тренд и в сряда сутринта пое във възходяща посока, подкрепен от ръста на доходността по американските държавни ценни книжа и надеждите на инвеститорите за скорошно възстановяване на най-голямата икономика в света от кризата, предизвикана от COVID-19.

Доходността по 10-годишните американски ДЦК отчете най-силния си ръст за последните два месеца преди аукциона за облигации на рекордната стойност от 38 милиарда долара, който ще се проведе по-късно днес.

Това върна интереса на пазарните участници към доларовите активи.

Щатската валута тази сутрин поскъпна с 0.2% спрямо еврото, до ниво от 1.1719 долара за евро и с 0.3% спрямо йената, до ниво от 106.73 йени за долар.

Той обаче все още се намира доста под нивата от края на март. Оттогава насам щатската валута поевтиня с цели 9%, като само през юли загуби 4% от стойността си.

Поскъпването му през последните дни обаче се отрази силно негативно на златото, което тази сутрин загуби близо 3% от стойността си и се търгува на ниво от 1 890 долара за тройунция.

Завръщането на инвеститорския апетит към рисковите активи оказва натиск върху ценния метал, който играе ролята на "актив убежище" в кризисни времена.

Американските компании страдат, а акциите им поскъпват. Каква е причината?Основната причина за оптимизма на пазарните участници в момента е фактът, че можеше да бъде и по-зле, пише The Economist

На азиатските капиталови пазари днес преобладаваха песимистичните настроения. Борсовите индекси в региона последваха своите американски аналози, които късно снощи затвориха на отрицателна територия.

Днес в Хонконг Hang Seng губи 0.3% от стойността си, а в континентален Китай Shanghai Composite отстъпва с близо 2% спрямо вчерашните си нива.

Южнокорейският KOSPI бележи спад от 0.2%, а в Австралия S&P/ASX 200 губи 0.4 на сто.

Едно от малкото изключения от общия негативен тренд тази сутрин беше японският Nikkei 225, който регистрира лек ръст от 0.25%.

На стоковите пазари петролът отчете повишение тази сутрин, подкрепен от новината за спада на запасите в САЩ, който се оказа по-силен от очаквания.

Това върна надеждите на пазарните участници за възстановяването на търсенето на горива в разгара на летния сезон.

Фючърсите на американския лек суров петрол поскъпнаха с 0.34% в сутрешната търговия, до ниво от 41.75 долара за барел, докато тези на сорта брент бележат повишение от близо половин процент, до ниво от 44.70 долара за барел.