Щатският долар се търгува малко над двегодишно дъно днес, докато акциите изпитват затруднения, след като нарастващите опасения относно щатската икономика накараха инвеститорите да бъдат предпазливи, докато очакват Конгресът и Федералният резерв да подкрепят пазарите.

Фед се очаква да потвърди експанзивната си парична политика по-късно днес и вероятно да даде индикации, че ще толерира по-висока инфлация – нещо което анализатори смятат, че може да понижи реалната доходност и да обезцени щатската валута още повече.

Спасителния пакет на стойност 1 трлн. долара също е в задънена улица преди изтичащия в петък краен срок за удължаване на помощите за безработица.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нараства с 0.1% днес, след като китайските индекси компенсираха малките загуби на другите пазари. Японският Nikkei губи 0.8% заради поскъпващата йена и слабото начало на отчетния сезон за японските компании.

Доларовият индекс се колебае на 0.3% над двегодишното си дъно, което достигна преди ден. Индексът губи 3.7% през юли и е на път да запише най-лошия си месец от девет години.

Цената на златото се стабилизира около нивото от 1 960 долара за тройунция, отстъпвайки от достигнатия вчера връх при 1 980 долара, но въпреки това бележи повишение от 150 в последните осем сесии. Фючърсите на щатския индекс S&P 500 се търгуват без промяна.

Къде инвестират През първото тримесечие на тази година държавните инвестиционни фондове са намалили експозициите в акции дo най-ниското ниво от 2014 година насам

По-късно днес Фед ще обяви решението си за лихвите, които се очаква да останат без промяна. Председателят на централната банка на САЩ Джером Пауъл пък ще даде пресконференция.

Предпазливостта се настани и на пазара на облигации преди срещата на Фед, където доходността при 10-годишните щатски държавни ценни книжа е 0.5823%.

Освен Фед инвеститорите следят още политическите спорове около следващия пакет от фискални стимули в САЩ, които натежаха над Уолстрийт вчера, като индексът S&P 500 се понижи с 0.6%.

Предложението на републиканците за пакет на стойност 1 трлн. долара включва орязването на седмичните помощи за безработица в размер на 600 долара, които изтичат в петък, до 200 долара.

Потребителското доверие в САЩ падна с повече от очакваното този месец, докато броят на случаите на COVID-19 се увеличаваше.

Демократите в същото време настояват за по-големи разходи, а президентът Доналд Тръмп заяви, че също не харесва части от плана на републиканците, което засили объркването.

“Това е важно – в момента има 30 милиона души безработни, а потребителските разходи съставляват голяма част от БВП на САЩ,” казва пред Ройтерс Крис Бранкин, главен изпълнителен директор на TD Ameritrade Singapore.

“Пазарите се надяват на някакво удължаване. Ако обаче помощите просто се орежат напълно на пазарите ще последва значителна волатилност.”

На валутните пазари австралийският долар поевтиня до 0.7164 щатски долара, след като потребителските цени в страната отчетоха рекордно голям спад, което бетонира очакванията, че лихвите ще останат ниски в много дълъг период от време.

Еврото запазва позиции при 1.1723 спрямо долара, докато йената тества нов четиримесечен връх при 105.09 йени за долар.

Цените на медта се покачиха отново близо до двуседмичния връх, достигнат преди две седмици, вследствие на надеждите, че стимулите в световен мащаб ще подкрепят търсенето в промишлената сфера.

Цените на петрола се стабилизираха, след като изненадващия спад в щатските запаси даде индикации за търсене на енергийни продукти, дори и в условията на увеличаващ се брой на новите случаи на COVID-19.

Фючърсите на петрола от сорта брент за последно поскъпваха с 0.2% до 43.29 долара за барел, докато цената на щатския лек суров петрол (WTI) остава без промяна на ниво от 41.03 долара за барел.