Google Earth представи нова функция, която дава възможност на потребителите на популярното приложение да наблюдават промените в различни региони на Земята за последните 37 години.

Технологията използва милиони сателитни снимки от последните четири десетилетия, които дават представа за протичането на мащабни процеси, като топенето на ледниците и изсичането на горите на Амазонка.

Компанията обяви, че това е най-мащабният ъпдейт на Google Earth за последните четири години.

В приложението могат да се видят няколко предварително подготвени time-lapse видеа, които са посветени на топенето на ледниците в Аляска и обезслесяването в Бразилия, но потребителите ще могат да използват функцията за почти всички места на планетата, в зависимост от наличните сателитни кадри.

Компанията счита, че новата функционалност е мощен иструмент за повишаване на информираността и разбирането за климатичните промени и екологичните проблеми на планетата.

От Google Earth посочват изчезващите дюни в Кейп Код в САЩ и пресъхването на Аралско море в Казахстан като примери за мащабните географски промени, на които ставаме свитедели през последните години.

Новата версия на приложението включва над 24 милиона сателитни фотографии на NASA, Американското гелогочно проучване Landsat и европейския проект Коперник. Компанията признава, че новите функции не биха били възможни без споделянето на тези данни от космическите агенции.

Потребителите ще виждат малка част от цялата система, в зависимост от района, който са решили да наблюдават, но цялостната картина на промените на Земята за последните 37 години, всъщност, представлява една гигантска видеомозайка.

Най-старите снимки са от 1984 г., а общият размер на всички 24 милиона изображения достига 20 петабайта, или 20 милиона гигабайта.

Взети заедно, те съставят един гигантски видеоматериал с размер от 4.4 терапиксела. Това е еквивалент на около половин милион видеоматериала с 4K резолюция, поясняват още от компанията.