За 20 години Google стигна от нула до близо 1 трилион – страници и пазарна стойност.

Технологичният гигант е регистриран на 4 септември 1998 г., но днес официално празнува своя 20-и рожден ден. Компанията има пазарна капитализация от над 825 млрд. долара, твърди, че е индексирала стотици милиарди страници и знае за съществуването на над 100 трлн.

През тези 20 години компанията смени името си (два пъти), промени онлайн търсенето и дигиталната реклама и е конкурент на пазара на смартфони, евтини лаптопи и автономни автомобили.

Неофициално началото за Google е през 1996 г., когато Лари Пейдж и Сергей Брин са студенти в Станфордския университет и работят по идея, действаща противоположно на търсачките, които по онова време индексират уебстраници и връщат в резултата страниците, подредени по най-доброто съвпадение на ключови думи в търсенето.

Пейдж и Брин започват работа по BackRub, която започва с търсенията, но подрежда страниците, разчитайки основно на броя на линковете, водещи към дадена страница, или така наречените “беклинкове.”

Идеята се оказва добра и подходът на BackRub, известен като PageRank, остава в основата на търсенето на Google, макар и името да не се запазва. До 1997 г. BackRub вече е Google, а през 1998 г., Пейдж и Брин основават Google Inc. със 100 000 долара от съоснователя на Sun Microsystems Анди Бехтолшайм.

Те се местят в гаража на Сюзън Войчицки, която сега оглавява YouTube. След това Google не спира да се разраства.

През 2015 г. Google предприе втора промяна на името си, разделяйки се на подразделения, притежавани от холдингова компания на име Alphabet Inc.

Вижте едни от най-важните съботия по години в 20-годишната история на компанията, подбрани от Fortune:

1998: Освен средствата от Бехтолшайм, Google набира над 1 млн. долара от от Дейвид Черитън (преподавател в Станфордския университет), Рам Шрирам (бивш служител в Netscape) и Джеф Безос, основател на Amazon. След това следват и по-малки инвестиции в компанията.

1999: Компанията набира 25 млн. долара и се мести в Маунтин Вю, Калифорния. Google опитва да се продаде на Excite - водеща търсачка по онова време, която обаче не предлага приемлива оферта.

2000: Google става основна търсачка на Yahoo, като това споразумение продължава до 2004 г. След това Yahoo използва собствена търсачка, след което преминава към Microsoft Bing през 2010 г., а след това към смесени резултати от Microsoft и Google през 2015 г. Google също така за първи път предлага версии на различни езици от английски на сайта си и започва да публикува популярния днес „дудъл“.

2001: Бившия ръководител в Sun Microsystems Ерик Шмид се присъединиява към Google като председател, а впоследствие става главен изпълнителен директор.

2002: Стартира Google News. Yahoo предлага 3 млрд. долара за непубличната тогава компания, но Google отхвърля офертата.

2003: Google придобива Blogger, един от първите сайтове за блогинг и блог хостинг. Компанията стартира Google AdSense, чрез която поставя реклами на други сайтове и поделя рекламните приходи с тях.

2004: Google излиза на борсата, набирайки 1.67 млрд. долара, като IPO-то е под необичайната форма на онлайн аукцион. Компанията пуска електронната поща Gmail с огромните за онова време 1 гигабайт място за съхранение. Компанията удвоява мястото за съхранение на следващата година. Google стартира Google Print, а след това и Google Books.

2005: Компанията пуска сателитните карти Google Maps и Google Earth, както и чат услугата Google Talk. В последващо предлагане на акции на борсата Google набира над 4 млрд. долара.

2006: Google пуска цензурирана версия на своята търсачка в Китай. Тя също така придобива YouTube и пуска Google Docs и Spreadsheets (известна на по-късен етап като Sheets), безплатни уеб базирани приложения, които се конкурират с продуктите от пакета Microsoft Office.

2007: Google разпочва разпространението сред разработчици на операционната система за смартфони Android, която е продукт на придобита малка компания през 2005 г. Google купува DoubleClick, голяма онлайн рекламна мрежа. StreetView влиза в Google Maps.

2008: Интернет браузърът Chrome Web се появява за първи път, както и G1 на T-Mobile – първият смартфон с операционна система Android.

2009: Без много шум Google започва проекта си за автономни автомобили.

2010: Компанията пуска първия си брандиран телефон - Nexus One. Закрива търсачката си в Китай.

2011: Появява се първият лаптоп Chromebook. Той използва операционната система Chrome OS. Компанията купува производителя на смартфони Motorola Mobility, основно заради патентите, започва големи уволнения на служители и приключва с придобиването през 2014 г. Лари Пейдж става главен изпълнителен директор на Google.

2012: Google представя очилата Google Glass, които използват добавена реалност.

2013: Компанията придобива Waze, приложение за пътна навигация, и представя Chromecast, услуга за стрийминг на различни медийни формати на телевизор.

2014: Google купува Nest, която разработва продукти за автоматизация на дома и представя прототип на автономния си авотмобил.

2015: Google се преструктурира в холдингова компания на име Alphabet, Inc., като Google е само нейно подразделение, занимаващо се основно с бизнеса с онлайн търсенето. Сундар Пичай става главен изпълнителен директор. Стартира Google Photos, която заменя предшественика си Picasa.

2016: Представени са умните високоговорители Google Home. Гласовият помощник Google Assistant, използващ изкуствен интелект, също се появява като част от Home и Allo.

2017: Waymo - подразделението на Alphabet за автономни автомобили, завежда съдебно дело срещу Uber, за кражба на търговски тайни. Uber се съгласява на извънсъдебно споразумение през 2018 г. Google обявява, че свързани с Русия клиенти са закупили реклами, имащи за цел да повлияят на изхода на президентските избори в САЩ през 2016 г., въпреки че похарчената сума била скромна.

2018: След като години наред търсачката и други нейни продукти бяха на практика блокирани в Китай, се появи информация, че компанията работи по проект с кодовото име Dragonfly, който ще отговори на изискванията за цензура на правителството. Главният изпълнителен директор на Google е споделил пред служителите, че проектът е едва в “проучвателна” фаза.