Профилът на Джак Дорси - съосновател и изпълнителен директор на Twitter, беше атакуван от хакери, съобщава BBC.

Отговорност за "превземането" на неговия акаунт пое групировка, наричаща себе си Chuckling Squad (в буквален превод - "Отряда на присмехулниците").

От профила на Дорси в Twitter, който има над четири милиона последователи, бяха публикувани серия от агресивни и расистки коментари в продължение на 15 минути.

Впоследствие от Twitter обявиха, че техните системи за сигурност не са компрометирани, а атаката е станала чрез "пробив" на мобилния оператор на Джак Дорси.

"Телефонният номер, свързан с акаунта в Twitter, е бил компрометиран заради пропуск в системите за киберзащита на мобилния оператор. Това е дало възможност на хакерите да публикуват съобщения през мобилния телефон. Проблемът вече е разрешен", се казва още в съобщението на социалната мрежа.

От компанията потвърждават пред BBC, че хакерската атака е осъществена по метода на т. нар. simjacking - телефонният номер на жертвата се прехвърля на друга SIM карта.

Обикновено това става чрез подкуп на служители в някой от офисите на мобилния оператор. Придобивайки контрол върху мобилния номер, хакерите могат да публикуват съобщения в Twitter директно през профила на "похитения" потребителски акаунт чрез SMS.

В днешно време повечето хора използват мобилни приложения, за да качват информация в социалните мрежи, но в ранните години от развитието си социалната мрежа въведе опцията за публикуване с SMS.

Това е и основната причина за ограничението в броя символи на публикациите в Twitter. Тази възможност се ползва най-вече в развиващите се държави, където цената на интернет трафика е висока и потребителите предпочитат да използват текстови съобщения.

След като "превзели" акаунта на Джак Дорси, хакерите публикували серия от агресивни и расистки послания, както и информация, че в централния офис на компанията е поставена бомба.

Хакерите от Chuckling Squad поеха отговорност за няколко атаки срещу профили на известни личности в Twitter, сред които влогърите Джеймс Чарлз и Дезмънд Амофа, известен и като Etika, който отне живота си в началото на тази година.

Въпреки че пробивът в сигурността този път не е по вина на системите на Twitter, инцидентът е поредният удар по имиджа на социалната мрежа, която служи като информационна платформа за редица влиятелни личности и политически лидери, включително и американския президент Доналд Тръмп.