Twitter е заявила интерес към покупката на TikTok.

Американската компания вече се е свързала с китайската ByteDance, която е собственик на популярната видеоплатформа, предава BBC.

През последните седмици TikTok стана обект на ожесточени дебати отвъд Океана заради решението на Доналд Тръмп да забрани мобилното приложение на американска територия заради заплахи, свързани с националната сигурност.

Миналата седмица той нареди на американските компании да замразят бизнес отношенията си с TikTok за период от 45 дни.

До този момент официален интерес за покупката на видео приложението е заявен от Microsoft и от Twitter.

Засега обаче не е ясно дали Twitter ще може да си позволи подобно придобиване и дали е в състояние да приключи сделката в срок от 45 дни.

Оценката на TikTok не е публично известна, но според консенсусното мнение на анализаторите, цитирани от The Wall Street Journal, е от порядъка на няколко десетки милиарда долара.

Пазарната капитализация на Twitter е малко под 29 милиарда долара.

По този показател социалната мрежа не може да се мери с Microsoft, чийто акции струват над 1.6 трилиона долара.

От регулаторна гледна точка обаче евентуалното придобиване на TikTok от Twitter може би ще бъде по-безпроблемно, в сравнение с покупката ѝ от Microsoft, твърдят още експертите.

За сега нито от Twitter, нито от TikTok са коментирали официално подробности за преговорите по сделката.

TikTok: От желираните мечета до заплаха за националната сигурност Как се стигна дотук и на какво се дължи шеметният възход на китайската социална видеоплатформа?

Администрацията на Тръмп твърди, че китайското правителство има достъп до потребителските данни, събирани от TikTok - нещо, което компанията нееднократно е отричала.

От ByteDance заявиха миналата седмица, че са "шокирани" от хода на Тръмп и че имат намерения да предприемат юридически действия в своя защита.

САЩ наложиха ограничения и върху друго китайско мобилно приложение - WeChat, на фона на ескалацията на търговското напрежение между Вашингтон и Пекин.

Тръмп заяви, че подкрепя сделката между Microsoft и китайските собственици на TikTok и даде срок до 15 септември тя да бъде финализирана.

В противен случай забраната ще бъде удължена, заплаши още американският държавен глава.