Машините ще изпреварят хората по отношение на изпълнението на повече задачи на работното място до 2025 г., но въпреки това в следващите пет години може да бъдат създадени 58 милиона нетни нови работни места, според Световния икономически форум.

Развитието на автоматиката и изкуствения интелект (ИИ) може да доведе до подмяната на 75 млн. работни места, според доклада на Световния икономически форум "Бъдещето на заетостта през 2018 г." Други 133 млн. нови работни места обаче може да бъдат разкрити при преразпределението на труда от страна на компаниите между хората и машините, което означава създаването на 58 млн. нетни нови работни места до 2022 г., се казва в доклада.

В същото време ще има "значителни промени" в качеството, местоположението и формата на новите работни места, според доклада, в който се казва, че постоянната заетост на пълен работен ден може да намалее.

Някои компании могат да изберат да използват временни служители, работници на свободна практика и подизпълнители, докато други може да автоматизират голяма част от задачите.

Служителите ще имат нужда от нов набор от услуги с развитието на труда между машините и хората, се посочва в доклада.

Машините се очаква да изпълняват около 42% от всички настоящи задачи на работното място до 2022 г., в сравнение с едва 29% сега, според компаниите участвали в проучването на Световния икономически форум. Хората се очаква да работят средно 58% от времето до 2022 г., в сравнение със 71% в момента.

Изкуственият интелект и ефекта му върху заетостта се превърна в гореща тема за дебати, а много експерти прогнозираха, че машините в крайна сметка ще заменят милиони работни места в следващото десетилетие. Въпреки това много бизнес ръководители смятат, че изкуственият интелект ще създаде и нови работни места.

В анализ на одиторската компания PwC има сходни прогнози. В него се казва, че изкуственият интелект, роботиката и другите форми на технологии, използващи "умна автоматизация" могат да подобрят производителността и да създадат по-добри продукти и услуги. И докато някои професии ще бъдат подменени или "фундаментално променени в бъдеще," в същото време ще бъдат създадени и други професии, а дългосрочният нетен ефект ще е положителен за икономиката като цяло.

Докладът на Световния икономически форум се базира на проучване на служители в сферата на човешките ресурси и ръководители от повече от 300 компании по цял свят в най-различни индустрии. Участниците представляват над 15 милиона служители и 20 развити и развиващи се икономики, които общо пък съставляват около 70% от световната икономика.

Перспективите пред заетостта остават положителни, въпреки че близо половината от всички компании очакват броят на служителите им на пълен работен ден да намалее в следващите няколко години, според доклада на Световния икономически форум. Това се дължи на факта, че компании вече разбират по-добре как технологиите създават нови бизнес възможности.

Автоматизацията може и да увеличи производителността на компаниите, но те трябва да инвестират в служителите си, за да останат конкурентоспособни, според Саадия Захиди от Световния икономически форум.

"Без да проявят активност, компаниите и служителите могат да пропуснат икономическия потенциал на Четвъртата индустриална революция."

Четвъртата индустриална революция - това на практика са начините, по които новите технологии ще променят как хората живеят, работят и се свързват.

Компаниите, правителствата и служителите трябва да работят заедно, за да се борят с недостига на квалифицирана работна ръка, вследствие на автоматизацията, според Световния икономически форум.

В крайна сметка, ако компаниите успеят ефективно да подобрят уменията на настоящите си служители и да разделят задачите между тях и машините, ще се създадат възможност за по-голямо увеличение на произвдителността.