Най-доброто бягство в Стария свят е с пътуване през замъците и дворците на Европа, всеки от които е връщане назад във времето.

Скътани в горите или разположени в средата на градовете, тези останки от някогашна епоха са разпръснати навсякъде по континента. Те носят част от историята на династии, показват изящни произведения на изкуството, кралски дизайн и неповторими интериори.

Ето няколко замъка, които не трябва да пропускате:

Версай (Париж, Франция)

Класическият дворец е само на час път с кола от Париж. Този елегантен дворец датира от 1600 г., когато е обитаван от крал Луи XIV и Мария Антоанета (и да, това е дворецът, където е заснет филма за Мария Антоанета от София Копола от 2006 г.)

Изпълнен с бароково и рококо изкуство, това е мястото, където живеят кралските особи, докато не са прогонени през 1789 г., по време на Френската революция.

Кастело де Сао Хорхе (Лисабон, Португалия)

Този средновековен замък не може да бъде пропуснат, тъй като се намира на върха на огромен хълм в центъра на португалската столица. Той датира от 11-и век и се отличава със стотици стълби, кула и подвижен мост над малка (сега пресъхнала) река.

С безупречно оформени градини и изящни дворцови фоайета, това място е като разходка обратно в древното минало на Лисабон.

Белведере ( Виена, Австрия)

Макар че мнозина го познават днес като художествена галерия, Белведере е много повече. Мястото е дом на два барокови двореца – Orangery и Palace Stables, които за първи път са построени като лятна резиденция за принц Юджийн от Савой.

Този дворец се използва и от Хабсбургската династия. Мястото е огромно, затова си подсигурете удобни за ходене обувки. Наред с позлатените тавани и екстравагантните апартаменти, тук ще можете да видите дворцовите градини, скулптури на нимфи и богини, фонтани.

Дворецът Нойшванщайн (Швангау, Германия)

Този замък е известен като вдъхновение за Дисниленд и Дисни Уърлд. Оригиналният баварски палат е разположен на голям хълм над село Хоеншвангау в южния район на Германия.

Първоначално поръчан от Лудвиг II, той е построен като почит към класическия композитор Ричард Вагнер. Разполага с оригинални мебели от 18-и век в тронната зала, а трапезарията е известна със своята средновековна атмосфера.

Дворец Егенберг (Грац, Австрия)

Разположен в ярко оцветена жълта сграда, този бароков дворец е закътан в малък австрийски град в района на Щирия. Едно нещо, което го прави специален, е, че е дом на ято пауни, които обикалят свободно градините.

Архитектурата на двореца отразява космоса, астрономията и астрологията, така че тук можете да откриете таван и стенописи, посветени на всеки зодиакален знак, както и скулптури, представляващи древни гръцки богове, като Атлас и Атина.

Голямата банкетна зала има черно-бял под, който ще ви кара да се чувствате като в игра на шах. Омагьосващо.

Кралски замък (Осло, Норвегия)

Понякога наричан Кралската къща на Норвегия, този замък се намира в сърцето на норвежката столица и е обитаем от кралското семейство. През летните месеци замъкът е отворен за посетители (често, докато кралското семейство е на почивка).

Направете обиколка с екскурзовод през зашеметяващите стаи, разгледайте как живее високопоставената фамилия и се насладете на светлините и архитектурата.

20 изключително странни приказни къщи от всички краища на светаСледващите 20 домове от целия свят ще предизвикат въображението ви

Замъкът Вианден, Люксембург

Люксембург е малка страна, но си заслужава да бъде посетена. Тук ще намерите и един от най-големите укрепени замъци в Западна Европа, датиращ от 10-и век. Построен в романски стил, той е седалището на властта по времето на крал Уилям I Холандски, докато Великият херцог на Люксембург не го поема през 1977.

В този замък, на около час път с кола от Люксембург, има и доста мистика - много части от него са осветени само от свещи. През определени уикенди тук се организират панаири за книги и калиграфски работилници, както и средновековни игри за деца.

Шьонбрун (Виена, Австрия)

Австрия явно наистина харесва нейните жълти крепости, тъй като тази е боядисано във великденско жълто. Тъй като бароковият дворец има повече от 1400 стаи, човек може да прекара целия си ден, разглеждащ 300-годишната история - от времето на императрица Мария Тереса до император Франц Йосиф.

Не пропускайте страхотната галерия с позлатени стени и оранжерията с десетки растения - от палми до кактуси.

Кралски дворец (Стокхолм, Швеция)

Разположен в сърцето на шведската столица, този дворец, където шведският монарх продължава да живее днес, разполага с 1 430 стаи. Има апартаменти за кралското семейство, заседателни зали и параклис, както и бившата Национална библиотека на Швеция.

Най-зашеметяващият дизайн може би е в Стаята за рисуване, боядисана в ментово зелен цвят и обзаведена с мебели с розово покритие. След като разгледате стаите, минете и през кафенето на двореца за следобеден чай и торта.

Дворец Шарлотенбург (Берлин, Германия)

Най-големият в германската столица, този дворец от 17-и век е изпълнен с пищни картини и антични музикални инструменти - от стари пиана до арфи. Както старият дворец, така и новото крило са отворени за обществеността.

Не пропускайте да разгледате порцелана от Китай, обзаведените в рококо апартаменти и Залата за приеми - огромно помещение с високи сводове, ниши и барелефи.