Делът на продавачите на имоти в Лондон, които намаляват продажната си цена, нараства на фона на спада на имотния пазар.

Вече четирима на всеки десет продавачи намаляват обявената от тях първоначална продажна цена, като средното понижение е в размер на 6.7%. Всичко това отразява “прекомерният първоначален оптимизъм и по-трудните пазарни условия,” се казва в доклад на Rightmove Plc.

Новите продавачи, които излизат на пазара през ноември, също намаляват очакванията си, макар и по-скромно, с 0.2% на месечна база, до 628 219 паунда (824 000 долара). Това представлява годишен спад от 2.4%, което е далеч от отчетения ръст от над 20% от 2014 г.

“Търсенето от страна на купувачите намаля и за да подновят интереса към имотите си, както новите, така и участващите вече на пазара продавачи, трябва да ги изкушат с цената,” казва директорът на Rightmove Майлс Шимсайд.

“Ефектът е импровизирана есенна разпродажба с най-голям брой продавачи, намалили първоначалните си продажни цени по това време на годината от 2010 г. насам.”

Лондон бе най-сериозно засегнат от „охлаждането“ на имотния пазар, но в останалата част от страната също се отчитат намаления в цените. Общо 37% от продавачите в национален мащаб са намалили цените си.

Средната цена на излизащите на пазара нови имоти намалява с 0.8%, в сравнение с предходния месец, до 311 043 паунда (406 595 долара). Въпреки това, цената е с 1.8% по-висока, в сравнение с преди година.

Отделен доклад на LSL Acadata показва, че годишният ръст на имотите във Великобритания се е забавил до 0.8% през миналия месец, което е най-бавния темп от март 2012 г. насам. Броят на сделките намалява с 5% през първите девет месеца на годината, в сравннеие със същия период на 2016 г., пише Bloomberg.

Решението на Централната банка на Англия да вдигне лихвите за първи път от десетилетие ще има ограничен ефект върху търсенето, което е ограничено от големия дял на домакинсвата с ипотечни заеми с фиксирана лихва и конкуренцията между банките, казват от Acadata.

Въпреки това, отслабването на имотния пазар и перспективите за по-високи лихви може би оказва своето влияние върху потребителите. В отделен доклад на Visa се посочва, че миналия месец потребителските разходи падат с най-големи темпове от 2013 г. насам.