Криза е. Особено явно се усеща тя в сектора на недвижимите имоти, където броят на сключваните сделки е сведен до минимум, въпреки спада в цените на имотите. И все пак, ако хората тръгнат да си купуват имот, то те биха предпочели ново строителство.

Този отговор са дали 61.43% от участвалите близо 730 души в онлайн анкета, проведена от Profit.bg. Останалите 38.57% са отдали своя глас в полза на старото строителство.

Нека разгледаме какви са лошите и добрите страни на двата типа имоти. Ново или старо?

Бумът в сектора на недвижимите имоти само преди три години доведе до абсурдната ситуация, цените на старото строителство, да се изравнят, а понякога дори да превишават тези на новото.

Това, може да се каже, че неутрализира до голяма степен конкурентните предимства на този тип строителство и натежава при избора на купувачите.

До голяма степен тежест за избор на „старо строителство" пък оказва и „лошата слава" на строителните предприемачи и схващането за „некачествено ново строителство", което не отговаря на приетите стандарти.

Влошената външна среда обаче, както и силната конкуренция между предприемачите, сериозно промениха средата в сектора на недвижимите имоти (предимно в положителна посока). На последните им стана ясно, че за да продават построените от тях жилища в силно конкурентна среда и на исканите от тях цени, ще трябва значително да повишат качеството, дори и с цената на свиване на маржина на печалбата си, който често достигаше трицифрени стойности.

Притеснения за незавършване на сгради или фалит сред предприемачите, както и за измами, също караха хората да предпочитат „доказаното" старо строителство, което може да се ползва веднага след придобиването му.

Други фактори, които караха купувачите да избират старите имоти, са изградената инфраструктура, добрата комуникация, наличието на удобен транспорт и др.

Промяната на потребителските изисквания са в посока на повишено качество на строителството, като купувачите имат все по-голям избор.

В тази насока можем да кажем, че в настоящите условия на пазара, при значително предлагане (включително и спекулативно) и при текущите нива на цените на ново и старо строителство (които все още са изключително близки), то определено, качественото ново строителство от предприемачи с добро име често е предпочитано от купувачите.

Тенденция на нарастване на предлагане на старото строителство и особено в частта му на панелни жилища в не най-добрите квартали на София, доказват до голяма степен това.

В заключение може да се каже, че ново или старо строителство зависи от личните предпочитания и възможности, но като тенденция, най-вероятно ще се очертае забавяне на ръста на цените на имотите (като не изключваме и спад), с по-голяма тежест на старото строителство.

Станете наш почитател във Facebook