Най-популярните страни за покупка на недвижими имоти от руснаците през 2009 г. са България, Испания, Турция, САЩ и Израел.

Трябва да се отбележи, че българските имоти удържат първенството вече шесто поред тримесечие. Обратно, недвижимостите в ОАЕ станаха голямото разочарование на частните инвеститори. Общият обем на средствата, изхарчени от руснаците през 2009 г. за придобиване на квадратни метри в други държави се оценява от специалистите на 11.3 млрд. щатски долара, пишат руските медии.

По данни на агенцията за недвижими имоти DOKI, българските имоти държат през 2009 г. 21% от дела на клиентския интерес. Вече шесто поред тримесечие България уверено удържа палмата на първенството сред купувачите.

Въпреки че през второто полугодие на миналата година интересът към обекти в нашата страна се свива с 8%, по годишна статистика, сделките в България остават най-много.

Специалистите от DOKI не изключват промяна в тренда през 2010 г., а недвижимостите в България да преотстъпят лидерството на страни като Испания или Израел.

Средният размер на сделките за придобиване на имоти в България е едва 42 хил. евро, което обяснява и привлекателността на нашата страна сред руските купувачи.

На второ място в класацията е Испания, със 17% от интереса на купувачите. Средно сделките там достигат цена от 178 хил. евро. Тук е редно да се посочи, че средната изкупна цена в Испания се понижи за година с 26%, което е косвен показател за реалния спад в цените.

Турският пазар на недвижими имоти запазва през 2009 г. третата си позиция. Да си купят жилище в Турция са поискали 12% от клиентите на DOKI. Средната цена на сделките в тази страна е фиксирана на ниво от 108 хил. евро.

Имотите в САЩ успяха в края на годината да се доберат до 4-о място по популярност сред купувачите - 10% (от клиентите на агенцията) и това вероятно се дължи на сериозната корекция в цените на жилищата в тази държава, което привлече вниманието на много частни инвеститори. Да се купи жилище в САЩ през 2009 г. можеше и срещу 50 хил. щатски долара и то в щати, като Флорида и Калифорния.

Отмяната на визите и ръста в стойността на недвижимите имоти в тази страна, повлияха на решението на много купувачи от Русия при избора на апартамент или къща зад граница.

Израелските имоти застанаха на престижното пето място в класацията, с предпочитания на 9% от клиентите на агенцията, а средният размер на сделките по придобивания в тази страна е 167 хил. щатски долара.

По-надолу изостават Италия (5.8%) и Чехия (4.9%). Не лошо се представя и германския пазар - 4.6%. Хърватска и Черна гора се радваха на известност сред 3.6% от клиентите на DOKI. Следва Кипър с 3.4% от сделките, интересът на имоти във Франция нарасна с 23%, а сделките и запитванията към тази страна са 3.1%.

Недвижимостите в ОАЕ станаха основният аутсайдер през 2009 г. Ако през първото тримесечие имотите в Дубай бе популярна за 8% от потенциалните купувачи, то към юни интересът спадна до 2.8%. Влияние върху поведението на потенциалните купувачи в тази страна оказа оказа кризата върху репутацията на строителите и понижението в цените до 48%.

Продажбите на недвижими имоти на руснаци във Великобритания се съкрати до 1.8%. Имотите във Финландия се радват на известност сред 0.8% от купувачите.