Много хора обмислят алтернативите за своите спестявания, а инвестициите в недвижим имот изглеждат примамливи особено на фона на силното понижение в цените от пика им преди пет години. Тази инвестиция би могла да донесе доход по две направления – капиталова печалба (при евентуално повишение в цените на имотите) и доход от наем.

И докато печалбата по първото направление е трудно да бъде прогнозирана, то доходността от наемите е нещо реално и до голяма степен прогнозируемо (както и лихвите по депозитите). Преди да се впуснат в подобна инвестиция обаче, хората трябва изключително добре да я обмислят и да си дадат сметка за всички последствия, които тя носи след себе си.

Част от проблемите, пред които бъдещите наемодатели ще се изправят, са следните:

На първо място инвеститорите трябва добре да преценят локацията и инфраструктурата на квартала, в който купуват имот. Тя до голяма степен предопределя търсенето на апартаменти под наем, като са налице „предпочитани“ и „непредпочитани“ квартали.

В едните има стабилно търсене и наеми, а във вторите често трябва да се правят сериозни отстъпки от наемите за намиране на наематели.

Уравнението става още по-трудно, ако апартаментът е купен с взети от банката средства, като плащаните по кредити лихви сериозно ядат от доходността от наемите.

Бъдещите наемодатели не бива да разчитат, че притежаваният от тях имот ще е на 100% отдаден през годината, което също може да изяде сериозно от доходността.

Доходността от наемите трябва да се намали с потенциалните разходи по поддръжка, данъци, брокерски и нотариални такси при покупката на имота и др. Те могат да са сериозен процент от стойността на имота.

Бъдещите наемодатели освен за редовното получаване на наема, ще трябва да се следят още дали сметките за телефона, водата и парното са платени, дали ако апартаментът им е обзаведен, ще намерят цялото имущество там и редица други "дребни" подобни притеснения.

Не бива да се подценяват времето и усилията, необходими за търсене на наематели, както и мерките, които ще трябва да се предприемат срещу недобросъвестни наематели.

Това показва, че в момента лихвите по депозитите остават по-добрата алтернатива от доходността от наеми.