Този въпрос си зададоха специалистите от различни сфери свързани със сектора на недвижимите имоти на конференцията BalPEx, провела се в края на настоящата седмица.

Отговоът на този въпрос е "да", според Цветелина Тасева, оглавяваща агенция "Адрес". "Да", според Тихомир Тошев от КредитЦентър и "да" според представителя на банка "УниКредит Булбанк".

Въпреки положителните отговори обаче, известно противоречие се създаде в хода на дискусията. Нещата малко се получиха като поговорката "питай кучето дали иска салам".

Кои пунктове ме наведоха на тази мисъл в противовес с положителния отговр дали да се купуват имоти в момента.

На първо място специалистите бяха единодушни, че в момента сме в пазар на купувачи, а обемът на сделките е намалял дрaстично. Покупките масове се осъществяват със спестени пари, или така наречените "пари в буркани", които е ясно, че няма как да продължват да захранват вечно този пазар.

Според представителя на УниКредит, банкови заеми се дават, просто са завишени изискванията. Те са обаче толкова завишени, че хората често се отказват сами да теглят кредит. Докато преди банките приемаха някои недоказани доходи, то сега искането е за 100% прозрачност.

Намален е и размера на финансиране до около 70%, както и максималната срочност на кредита. Рисковите премии за финасиране на родните банки от чуждестранните такива, в условията на финансова криза, пък са в основата на това лихвите да са изключително високи дори и на фона на спада на основния лихвен процент в еврозоната. От Булбанк обясниха този факт с повешената цена на парите в момента.

С други думи банковия пазар, който "дава" кредити най-вероятно ще продължи да дава при такива условия поне до края на годината, според специалистите. Пита се колко ли дълго ще издържат спестените пари да поддържат жилищния сектор. Тоест едва ли можем да очакваме да станем свидетели на повишен обем на сдели в близко бъдеще. За спекулативен капитал също можем да забравим.

Друг притеснителен момент е факта, че специалистите се обединиха около мнението, че ще фалират много от агенциите за недвижими имоти. Фактът, че ще фалират означава, че те очакват сключваните в сегмента сделки да продължат да са при ниски обеми и то за още продължителен период от време.

Предлагането е значително. Това бе един от контрапунктовете защо е добре да се купува сега, а именно защото купувачите имат богат избор и възможност да преговорят. Да това е така но монетата има и две страни. Голямото предлагане на фона на липсата на търсене може да продължи да оказва негативен натиск върху цените.

По данни на "Адрес" само в София има 115 000 оферти продава на жилища, една внушителна цифра, като пак според г-жа Тасева голяма част от тях са на нереални цени. Тоест, ако приемем, че продавачите не са узрели да възприемат реалното състояние на пазара и нивата на цените, където биха могли да сключат сделки, то въпроса е сега ли е най-подходящия момент за покупка?

Като пример бе даден факта, че разликите между офертите продава и купува за двустаен апартамент възлизат на 12 000 евро, което е около 20-на процента от цената на едно жилище в София.

Повишава е и времето за сключване на сделка до четири пет месеца за финализиране от 5-6 седмици седмици преди две години.

И накрая можем да посочим факта, че кризата, която трябваше да подмине страната ни започва да се усеща все по-реално, като тя заплашва и не гарантира бъдещите ви доходи. Финансовото ви затормозяване с покупка на имот в момента може да е доста неприятно.

Като причини за покупка на имот сега може да се посочат следните факти. Купувача е привилигирован и често може да се възползва дори от нулеви брокерски комисиони при покупка в момента. Това може да му спести около 2.5-3% от стойността на имота.

Купувача може да преговаря за цената и тя евентуално да бъде значително намалена. От друга страна, като се вземе в предвид, че началото на процеса на купуване на жилище изпреварва с три-четири месеца времето на неговото завършване, то допълнително бихте могли да се възползвате при евентуално по-нататъшно понижение в цените.

От друга страна да не забравяме, че за разлика от финансовите активи, цените на жилищата са значително по-стабилни в движението си и едва ли след понижение от реални 20-на процента от пика им, бихме могли да се понижат с нови 20-30% в следващата една година например. В крайна сметка често жилището се купува за живеене в него, което ви спестява и други алтернативни разходи, като наем например, освен че повишава стандарта ви на живот.