Да се върнем три години и половина назад и да видим колко достъпни са били имотите в столицата на страната ни.

Според официалната статистика средна работна заплата през 2006 година е възлизала на около 340 лева. В София разбира се средната заплата е била значително по-висока, или ако приемем, че тя превишавала с около 50% тази за страната, то е възлизала на 510 лева, или около 260 евро.

При цени на имотите около 500 евро за кв. м. в нормален квартал на София през третото тримесечие на 2006 година, цената на двустайно жилище от 65 кв. м. е възлизала на около 32 500 евро.

Тоест софиянец със средната заплата от около 500 лева е трябвало да работи 125 месеца, за да си заработи жилището си, без да прави каквито и да било други разходи.

След бума в цените на имотите следващите две години, към края на третото тримесечие на 2008 година средните продажни цени на жилищата в столицата е била при ниво от 1 262 евро, по данни на НСИ.

Средната заплата за страната е била при ниво от 523 лева, която за София отново увеличаваме с 50% тоест до ниво от 784.5 лева, или около 400 евро

Така времето за откупуване на същото жилище от 65 кв. м. вече става 205 месеца, или определено можем да кажем, че жилищата в София са станали доста по-трудно достъпни.

Как се отрази понижението на цените на имотите с около 30% от техния връх?

Средните обявени продажни цени в София към днешна дата е при ниво от около 850 евро за кв. м.

В същото време дори и при запазване на средния доход в София при ниво от 400 евро през последните две години, то разглеждането жилище вече се изплаща от средностатестически жител на столицата за 138 месаца.

Добрата новина в случая е, че има известно подобрение в достъпността на жилищата, следствие на спада в цените на имотите, а лошата е, че все още не сме стигнали нивата от средата на 2006 година.

Другия негативен извод, който можем да направим е, че за три години и половина и членство на страната ни в ЕС от три няма подобрение в стандарта на живот по отношение на жилищата.

Станете наш почитател във Facebook