Поскъпването на еврото спрямо долара до рекордни стойности, както и наблюдаваната криза на пазарите на недвижими имоти в САЩ, правят покупките на жилища в Щатите изключително изгодни за европейците.

В същото време възниква въпросът оправдани ли са цените на жилищата у нас, макар и на всички да е ясно, че цените се определят от фактори като търсене и предлагане и че едно нещо струва толкова, за колкото можеш да го продадеш.

И все пак, за да задоволим своето любопитство, често имаме навика да сърфираме из интернет и да сравняваме цените на имотите у нас и в останалите страни по света. Все пак сме европейци и с обвързаността на лева спрямо еврото и ние ползваме облагите от евтиния долар.

Въпреки че е ясно, че няма да се преместим да живеем в САЩ, много често, по-скоро поради обективни фактори като ограничение на трудовия пазар в страната, както и субективни такива, че сме обвързани с роднини и приятели, едно сравняване на цените винаги е любопитно.

Кратко търсене и попадаме на следната обява - продава се двустаен апартамент по нашите стандарти (една спалня и една баня по щатските ) с чиста площ от 56 кв. м. в предградията на Минеаполис за цена от 46 200 долара (31 100 евро), като е строен през 1970 година.

Трябва да споменем, че Минеаполис, заедно със Сейнт Пол - градовете-близнаци (Twin Cities), е сравнително голям метрополис в САЩ с население от близо 3 млн. души, или можем спокойно да го сравняваме със София.

За сравнение, подобен апартамент в столицата на страната ни - двустаен с подобна площ и в подобен квартал, спокойно може да се каже, че струва поне два пъти повече или над 60 000 евро.

Като вземем под внимание и средните доходи на населението в България, както и тези в САЩ, качеството на живот и др. фактори, напълно логично идва въпросът защо у нас цените са такива.