Най-търсени през миналата година отново са били двустайните жилища у нас, но се наблюдава засилен интерес и към по-големи тристайни апартаменти, сочи анализ на „Форос".

През деветмесечието на 2008 година в България са извършени 214 436 покупко-продажби на недвижими имоти, което е с 1.77% по-малко спрямо същия период на миналата година, когато са осъществени 218 305 сделки.

Въз основа на изключително малкия обем сделки през последното тримесечие на миналата година обаче, се очаква броят на сделките за цялата изминалата година да се понижи с между 8 и 10%.

Преките чуждестранни инвестиции в недвижими имоти за първите девет месеца на годината са в размер на 1.19 млрд. евро, което е понижение с 33.34% спрямо сравнимия период на 2007 г.

Значително понижение са регистрирали и преките чуждестранни инвестиции в строителството, намалели с 27.99%.

Средният ръст на продажните цени на жилищните имоти в България през 2008 година е 14.88% и се дължи преди всичко на динамичното възходящо развитие на пазара през първата половина на годината, докато в края на второто полугодие се наблюдава спад в почти всички населени места.

Средното увеличение на наемните цени на имотите в жилищния сегмент е в размер на 4.74%.

През изминалата година са завършени голям брой жилищни сгради в цялата страна. Най-много жилищни площи са издадени в градовете София - 985 484 кв. м., Варна - 210 775 кв. м. и Пловдив - 115 898 кв. м.

Основните групи клиенти в сегмента са българи и руски граждани.

Средната доходност на жилищните имоти в България към края на месец декември миналата година 6.34%, съвпадаща със средната стойност и за Европа. В София доходността е в размер на 5.89%, във Варна- 4.97%, а в Пловдив- 4.86%.

Продължава тенденцията на увеличаване на строителството и търсенето на жилищни имоти в периферните райони на големите градове, като това във все по-голяма степен важи и за по-малките населени места поради по-ниските цени на жилищата в крайните им райони.

През първата половина на 2008 значителна част от покупките на жилищни имоти от български граждани, във всички райони на страната, се извършват посредством жилищни кредити, за разлика от второто полугодие, когато банките ограничават кредитирането и по-голямата част от сделките вече се осъществяват със собствен финансов ресурс.

В края на 2008 година пазарът на недвижими имоти излезе от продължилия близо 5 години цикъл на подем. Това съвпадна със световната икономическа криза, което катализира този процес в България.