„Инвестиционният пазар в България, дори и по време на бума (в сферата на строителството и недвижимите имоти - бел. ред.), беше незрял и в един момент бе прекъснат от това, което се случи по света. Това, което можем да очакваме към момента, е бавно и постепенно възстановяване, което също е свързано със стабилизация на пазара на наеми." Това каза Георги Киров, директор „Инвестиционни услуги" в Colliers International, в специално интервю за Profit.TV.

Поводът за този наш разговор са оповестените наскоро резултати от проучването на Colliers International сред водещи международни инвеститори за третото тримесечие на годината.

Вижте още: Имотният пазар в Източна Европа върви към възстановяване

На въпроса дали вече можем да говорим за възстановяване на инвеститорския интерес към недивижмости в страната ни, Георги Киров каза следното: „ Нашите наблюдения за България водят до заключението, че още не. Това е така, защото инвестиционният пазар е директно свързан със стабилността на пазара на наеми. Към момента има много построени и незаети площи и в офис сгради, и в търговски центрове".

В същото проучване на компанията става ясно и че група от столици в Югоизточна Европа, сред които попада и София, остават в полезрението на някои инвеститори, но по-скоро като втори избор за офис площи.

В отговор на въпроса защо на столицата ни се гледа като на втора възможност, Георги Киров отговори, че „България по принцип е поставена в регионален контекст и за съжаление през лятото регионът ни не предлагаше добър пакет от новини - идващи главно от Румъния и Гърция. Това е и една от причините за консерватизма на повечето от инвеститорите. Друга причина това да е така е, че в момента в България има недостиг на нов кредит, който също е и много скъп. Тъй като инвестиционните сделки са директно зависими от финансиране, то това пряко влияе на подобен род сделки".

По повод профила на инвеститорите, които се обръщат към Colliers с интерес към българския пазар, Георги Киров коментира, че днес, а и по време на бума преобладава групата на инвеститорите с опортюнистичен профил, като времевата рамка на държане на инвестиции е приблизително 5 години.

„Все още ни липсват дългосрочни институционални инвеститори, които да държат имоти по 10-15 години," добави още той.

На въпроса как да привлечем такива дългосрочни инвеститори, Георги Киров отговори, че от една страна това зависи от политическата, макроикономическата рамка в страната ни и от друга от образа на региона ни (ЮИЕ) като цяло.

„Другото важно нещо, специално за България, е това какви и колко са подходящите имоти за придобиване. През годините на бума, в България се построиха много сгради. За съжаление, към момента много малка част от тях събуждат интерес и много голяма част са с дефекти в дизайна и в това, което те предлагат на крайния потребител. Най-вероятно ще мине време, през което тези сгради ще стоят празни. През този период някои от тях могат да сменят функциите си - да речем молове да станат офис сгради, офиси да станат жилища например".

Георги Киров обаче е уверен, че с времето ще се намери решение и за подобен род сгради.

Жилища, офиси, търговски или индустриални площи - към какъв тип имоти е насочен инвеститорският интерес в момента у нас? Дали непроменените условия за правене на бизнес в страната ни, по отношение на запазване на данъчни ставки през 2011 г., биха привлякли нови чужди компании у нас и няма ли това да се отрази положително на офис пазара в страната ни?

Отговорите на тези въпроси може да видите в интервюто на Profit.TV с Георги Киров, директор „Инвестиционни услуги" в Colliers International.