Латвия преживява една от най-тежките кризи в сектора на недвижимите имоти в Европа и в останалите страни по света. Цените на имотите в страната започнаха да се понижават още в началото на 2007 г., след силното им балонизиране през предходната година.

Особено се засили тази тенденция обаче през изминалата година, когато цените на жилищата в столицата Рига са се понижили с 35%. За сравнение, година по-рано спадът бе минимален от едва 2.85%.

Бумът в цените на имотите бе особено осезателен през 2006 г., когато те отбелязаха повишение от 62% на годишна база. През 2005 г. ръстът им бе от 35%.

Понижението в цените е довело до това средната цена на стандартно жилище в столицата на страната да е при ниво от 934 евро, или същото ниво, като през декември месец на 2005 г.

Спрямо пика в цените на имотите от април 2007 г. спадът възлиза на 45%.

Пукането на имотния балон в страната бе със съдействието на политиката на правителството да се справи с инфлацията и да охлади спекулациите с недвижими имоти. Това бе последвано от влошаването на външната среда в сектора по света и свободно падане на цените през изминалата година.

Рецесията стартира през последното тримесечие на 2007 г., а през 2008 г. икономиката на страната се сви с 0.9%. Брутният продукт на Латвия се очаква да регистрира спад от 5% през настоящата година и нови 3% през следващата.

Това е драматичен завой в бурния ръст на икономиката в размер средно на 11% за годините между 2005 и 2007 г., когато, разбира се, инвестициите в недвижими имоти бяха сред основните двигатели за това.

Банковият и финансов сектор е близък до колапс, като се наблюдава свръхпредлагане в условията на липса на купувачи.

Анализатори коментират, че в условията на липса на кредитиране и глобална световна финансова криза, която засяга сериозно и Европа, ситуацията на пазара на имоти в Латвия може да продължи да се влошава, а цените да падат.

Още през януари 2007 г. един на всеки три латвийски кредитополучатели е изпитвал трудности с погасяването на месечните си вноски. Ситуацията се е влошила значително след това.

Впоследствие правителството затегна условията за ограничаване на спекулациите, свързани с инвестициите в недвижими имоти, като накара купувачите да финансират поне десет процента от сумата на заетите средства и сериозно повиши таксите за регистрация.

Купувачите на имоти бяха задължени да декларират източника на доход, с който закупуват имоти от Държавния център за доходи.

Това, заедно със значителното повишение на на лихвите, доведе до значително понижение на сделките с недвижими имоти с 65% за изминалата година, или най-малко от седем години насам.

Спадът в цените на имотите доведе до значителни загуби за банките и останалите финансови институции. През декември миналата година правителството национализира най-голямата местна банка Parex.

Строителството на нови имоти, на практика, бе замразено. Въпреки това обаче предлагането продължава да е значително и да превишава търсенето. Инвеститорите изхождат от това, че е по-евтино да построиш нов имот, отколкото да закупиш съществуващ, поради силното поевтиняване в цените на строителните материали.

Кризата до голяма степен се предопредели и от силния бум в сектора преди това. За периода между 2004 и 2006 г. цените на двустайните жилища в страната са се повишили с 311% - от 210 евро за кв. м до 529 евро. В столицата Рига средните цени са нараснали с 267% за посочения период от 325 евро на 1 193 евро, според данни на националната статистика.