Възможно е спадът в цените на имотите в САЩ да е наполовина по пътя до края си, според Джон Талбот, бивш банкер от Goldman Sachs. Според него собствениците на имоти ще загубят до 10 трлн. долара от поевтиняването на имотите.

Цените на имотите е възможно да се понижават още четири до пет години, като кризата се прехвърля от кредитния към реалния пазар, според Талбот.

Като пример се сочи, как имоти във Флорида, които преди три години са се продавали за между 225 и 275 хил. долара, в момента се продават за близо 40 000 долара, което се приема за цена, съпоставима с тази от 70-те, 80-те години.

Средните цени на имотите в САЩ вече са се понижили с 23-24%, но тъй като това са средни цени, те осредняват понижението на региони с по-малък и по-голям спад. В най-засегнатите райони, като Флорида и Калифорния спадът възлиза на между 55 и 65% в цените на имотите.

Според Талбот цените на имотите трябва да се върнат в реална стойност до нивата си от 1997 година, точно преди да започне експлозивното им поскъпване, или преди формирането на така наречения интернет балон.

Цената на дома на американците със средни доходи е между 100 и 150 хил. долара в момента, което е едно все още относително високо ниво.

В момента на пика на цените на имотите в САЩ през 2006 година, стойността на недвижимите имоти в най-голямата световна икономика е възлизала на около 25 трлн. долара. Днес тя е с около 25% по-малко, или около 18 трлн. долара.

При една задълбочена рецесия за икономиката обаче е възможно цените на недвижимите имоти да продължи да се понижава, като дори могат да спаднат под справедливата им стойност на фона на ръст на безработицата.

Талбот каза в специално интервю за Bloomberg, че няма начин цените на недвижимите имоти да се върнат на нивата си от своя пик, като за това има много обяснения. Причината е, че банките са кредитирали семействата с осем или девет пъти сумарните доходи на семейна двойка. Това е правено с държавно-гарантирани заеми, а последствията всички видяхме. Тези източници на финансиране обаче вече не съществуват.