През първата половина на 2010 година пазарът на логистични площи в страната продължава да бъде най-слабо засегнат от икономическата криза, тъй като остава слабо развит в сравнение с останалите пазарни сегменти, сочи доклад на GVA Sollers Solutions.

Предлагане

През първите шест месеца на 2010 година на територията на четирите най-големи града в страната са завършени около 100 000 кв.м модерни логистични площи, от които 80% са изградени за собствено ползване.

Делът на спекулативните площи, пуснати в експлоатация остава малък. Все по-малко инвеститори в сегмента предпочитат да минимизират риска и започват строителство едва след сключване на дългосрочен договор с конкретен наемател.

Не е малък и делът на инвеститорските компании, които замразяват обявените от тях проекти или ги забавят във времето в очакване на по-добри времена за пазара.

През периода се запазва тенденцията дискаунт операторите да са основният катализатор на пазара на логистични площи, като те продължават своята политика да изграждат собствени дистрибуционни центрове.

На територията на страната свои центрове вече имат Пени Маркет в с. Столник, общ. Елин Пелин (РЗП 28 000 кв.м), Кауфланд в Индустриална Зона Раковски в Пловдив (РЗП 20 000 кв.м) и Билла в Елин Пелин, окр. София (РЗП 16 000 кв.м).

Свои логистични бази предвиждат и мнозинството от останалите дискаунтъри, опериращи на територията на страната, като по-голямата част от тях се очаква да бъдат построени през 2010 и така общата им логистична площ ще нарасне над 150 000 кв.м.

Сред тях са: логистичен център на Lidl, централен логистичен склад на Пикадили в бъдещия Индустриален парк София-изток, логистичен център на CBA Property Management, логистичен център на Plus Market в Чепинци и др. На територията на София са концентрирани над 49.7% от съвременните логистични площи, предлагащи се на територията на страната.

Търсене

Като цяло през първите месеци на 2010 година търсенето на модерни логистични площи е под нивата от предходните няколко години, и до голяма степен се припокрива с предлагането.

Най-голяма група наематели са търговците на бързооборотни стоки и фармацевтични продукти, които търсят основно помещения, изградени съгласно международните стандарти за секторите или специално за техните нужди.

Запазва се тенденцията на оптимизиране на разходите от страна на част от наемателите, които намаляват обема на използваната от тях складова площ.

Някои от тях събират няколко дистрибуционни локации на едно място, а тези които имат възможност стартират изграждането на собствени бази. Групата на последните е около 2-3%. В София, най-търсени са логистични площи с размери над 1000 кв.м, докато в останалите градове търсенето е за складове с размери между 200 и 600 кв.м.

Заетост

Поради малкия обем на завършени ни модерни логистични площи на територията на страната и бързото им усвояване, процентът на заетост е над 90 %. В София процентът на незаетост на спекулативните площи е в размер на 2-3%.

Цени и доходност

През първата половина на 2010 година средните наемни нива на модерните логистични площи се запазват на нива от края на 2009 година. Като повечето сделки се сключват при цени с 5-10 % по-ниски от офертните.

Наемите на съвременните логистични площи в София са 4.5 евро на кв.м месечно, докато година по-рано са на нива от 5.5-6 евро на кв.м. месечно.

Във Варна също е регистрирано намаление от 4 евро на кв.м месечно. За сравнение, през 2008-2009 година наемите са на нива от 5 евро на кв.м. Месечно.

Доходността в сегмента остава висока. За разглеждания период, при модерните логистични площи в София тя е 12%.