Последните две години имаше трудности за сектора на индустриални площи в следствие на сложната икономическа обстановка.

През последните тримесечия обаче има положителни сигнали, последвали добрите икономически данни за износа за януари, отбелязал растеж от 72% на годишна база. Допълнителен позитивизъм внасят и от прогнозите на МВФ за ръст на икономиката ни между 2 и 2.5%.

Тези данни дават надежда, че най-лошото е зад гърба ни и индустриалните имоти ще започнат да се възстановяват, коментираха по време на панела за индустриални площи на провеждащата се в Шератон конференция BalREc.

Това, което се наблюдава като растеж с първото тримесечие на миналата година, е свързано с износа. Има засилване, което е в рамките на 10 до 20% за различните дестинации, допълниха специалистите в панела.

Бързооборотните стоки се развиват с висока скорост. Хранително вкусовата промишленост върви добре, както и фармацията.

По време на кризата имаше свиване на част от наличностите на доставчиците, което бе по-скоро оптимизиране на разходите в условията на неяснота за развитието на икономиката на страната ни и европейските такива.

В момента започна възстановяване на количествата стоки, които държат клиентите, коментираха пазарните наблюдатели.

Има ясни индикации за развитие при този сектор, стана ясно още от панела.

През тази година 75% от участниците в проучване на Colliers International изказват мнение, че нещата се подобряват. Миналата година по-скоро половината от участниците в анкетата изразяваха подобно становище.

В миналогодишното изследване 25% от участниците очакваха влошаване на средата, докато днес нито един няма подобни очаквания.

Основно бързооборотните стоки предопределят подобрението, следвани от фармацевтичните продукти и медицински продукти. Не на последно място са други продукти свързани с автомобилната индустрия.

Запитванията за наемане на нови търговски площи идват от три насоки. На първо място, така наречените 3D логистични оператори с по-високи изисквания за складови площи предопределят ръста на търсенето.

Втората група фирми са свързани по-малки дистрибутори, които търсят от 300 до 500 кв. м в София. Това търсене в момента е по-ограничено от търсенето на първата група.

Третата основна група е извън София и се състои от фирми свързани с леката промишленост, предназначени за износ и складир.

Основният мотив на търсенето е обслужването на бизнеса на конкретния град. Малко по- различно е търсенето във Варна, във връзка с използване на града като втора точка за логистичните процеси.

Една част наемат и лицензират митнически складове.

С по-малка сила обратното е в сила за Русе. Има запитвания свързани с износ на стоки, както от логистичен оператор от региона, търсещ износ на европейските пазари, така и от други местни производители, целящи достъп до европейските пазари.

Като цяло обаче нашият пазар е твърде малък както от гледна точка на логистични процеси, така и от гледна точка на инвестиции в сектора, допълниха участниците. По-често става въпрос за проучване на пазара отколкото за реално взето решение.

Ако компании решат да влязат на пазара, те по-скоро правят това в партньорство с логистичните оператори в момента.

Наемателитеостават предпазливи. Още по-предпазливи са инвеститорите. Извън София големите проекти са по-скоро рядкост.

В момент на криза е най-подходящото време за създаване на конкурентен продукт и предлагане на добри условия за наемателите, допълниха още участниците в панела.

Логистичните оператори спестяват разходи на фирмите, като предлагат на фирмите да пестят от изграждането на собствени складове. Така се пестят постоянните разходи, като се плащат само променливи разходи на база на търгуваните и складирани обеми. Друго преимущество е опитът на провайдъра.

Проблем е манталитета на българина. Той обича да затваря веригата. Един склад се използва средно 38%, докато специализиран склад може да се натовари до 115% на база продаваема площ месечно, стана ясно още на панела. Все по-често фирмите си дават сметка, че това е много сериозно перо за оптимизиране на разходи за персонал, складова техника и др.